Wiosenne porządki w ogrodzie – zorganizuj przestrzeń

Wiosenne porządki w ogrodzie – zorganizuj przestrzeń

Published : 14. lipca 2024 r.

Wiosenne porządki w ogrodzie – zorganizuj przestrzeń

Wiosna to czas odrodzenia. Rośliny na nowo odżywają, puszczają pąki, trawa zaczyna się zielenić. Wszystko to sprawia, że warto zadbać o estetykę ogrodu i przygotować go do następnego sezonu, który nadchodzi wielkimi krokami. To bardzo pracowity okres w roku w naszym ogrodzie, ponieważ przed nami szereg ogrodowych czynności porządkowych, które trzeba wykonać, by ogród cieszył oko przez cały okres letni. Zanim jednak zaczniemy, warto zastanowić się o czym należy pamiętać i od czego zacząć. Grabienie, przycinanie, czyszczenie, sadzenie, koszenie trawy i co jeszcze? Ważne jest by konkretne czynności wykonywać w odpowiednim czasie – ani nie za późno ani nie za wcześnie. Źle wykonywanie niektórych czynności może skutkować przemarznięciem, rośliny mogą się nie przyjąć lub zostać zaatakowane przez szkodniki. Przy porządkach ogrodowych dobrze sprawdzi nam się domek narzędziowy, w którym przechowywać można wszystkie potrzebne nam narzędzia ogrodnicze i inne sprzęty. Jak więc przygotować się na ten czas? Podpowiadamy krok po kroku.

Przygotowanie niezbędnych narzędzi i akcesoriów ogrodniczych do wiosennych porządków

Przy wykonywaniu prac ogrodowych będziemy potrzebować sporej ilości narzędzi, które ułatwią nam tą pracę i zdecydowanie przyspieszą wiele czynności. Warto na początku posegregować wszelkie posiadane narzędzia i akcesoria ogrodnicze oraz dokonać ich przeglądu i sprawdzić działanie po zimie. Naprawić te, z którymi coś się stało i zastanowić się czy nie potrzeba czegoś dokupić. W asortymencie ogrodniczym warto posiadać wymienione poniżej narzędzia.

  • Grabie – polecamy miotłograbie regulowane o cienkich stalowych drucikach; przeznaczone do grabienia suchych liści, skoszonej trawy czy innych odpadów roślinnych. Grabie są lekkie, sprawne i niezawodne, a do tego składane, więc zajmują mało miejsca.
  • Sekatory – warto mieć różne rozmiary, by móc przycinać różne drobne i większe gałązki. Pozwalają na precyzyjne przycinanie pędów, drzew owocowych i krzewów ozdobnych. Dobrze jest też mieć wersję elektryczną do przycięcia grubszego drzewa.
  • Opryskiwacz – wybór opryskiwacza zależy od wielkości obszaru i specyfikacji wykonywanych prac. Do delikatnego opryskania małych roślin sprawdzą się opryskiwacze ręczne, do większych ogrodów sprawdzą się modele ciśnieniowe, plecakowe. Opryskiwacz musi być wygodny w użytkowaniu, dobrze jest aby posiadał regulację strumienia cieczy.
  • Szpadel i mniejsza łopatka – do prac związanych z ziemia i sadzeniem.
  • Zestaw małych narzędzi ogrodniczych – łopatki i grabki, które ułatwią pracę w szklarniach, a z racji małych rozmiarów będą zawsze pod ręką, bo nie zajmują dużo miejsca.
  • Rękawice – by chronić dłonie podczas sadzenia, przesadzania i z wszystkimi pracami związanymi z ziemią.
  • Piła ręczna – sprawdzi się do przycinania krzewów i mniejszych gałązek - miękkich i mokrych. Piły ręczy z reguły są składane, tak więc to kolejna rzecz zajmująca mało miejsca, a jakże potrzebna przy pracach ogrodowych.
  • Nożyce do żywopłotu – idealnie posłużą do formowania żywopłotu i innych krzewów.
  • Miotła – sprawdzi się w miejscach, gdzie znajdują się chodniki, tarasy – o nie również trzeba dbać i regularnie zamiatać.
  • Kosiarka – bo regularnie koszony trawnik to miód na serce dla każdego miłośnika pięknego trawnika. Wybór kosiarki należy dostosować do rodzaju trawnika.
  • Konewka, wąż ogrodowy i zraszacze – do nawadniania podłoża, trawników, podlewania roślin.
  • Piła ogrodowa – do ścinania drzew.
  • Myjka ciśnieniowa – na większe zabrudzenia na tarasie.
  • Taczka – do wywożenia odpadów roślinnych.

Lista jest dość długa, ale może być znacznie dłuższa. Nie mniej wybór narzędzi zależy od każdego z Was i od wykonywanych prac w ogrodzie. Są to jednak narzędzia najczęściej używane i najbardziej praktyczne i pomocne w czynnościach ogrodniczych. Odpowiednie narzędzia to klucz do sukcesu w pielęgnacji ogrodu. Sadzenie, przygotowanie gleby i inne czynności wymagają wiedzy i wielkiej pasji, a także narzędzi. Wybierając je kierujmy się jakością, funkcjonalnością oraz potrzebami i specyfikacją roślin. Zastanawiasz się też pewnie gdzie to wszystko przechowywać i w tym momencie z pomocą przychodzi funkcjonalny domek narzędziowy, o których funkcjach kilka słów niżej.

             

Sezonowe wykorzystanie domku narzędziowego

Narzędziownie ogrodowe są praktycznym i niezbędnym rozwiązaniem dla każdego, kto lubi porządek w swoim ogrodzie. Domki narzędziowe mają wiele zastosowań i w zależności od pory roku mogą pełnić zupełnie inne funkcje i przechowywać inne przedmioty. Jest funkcjonalny, a ponadto idealnie urozmaici swoim wyglądem niemal każde otoczenie ogrodu.

Głównym zastosowaniem narzędziowni to przechowywanie narzędzi i akcesoriów ogrodowych, sprzętu do pielęgnacji roślin i wiele innych. Ale w zależności od pory roku zastosowania te mogą się zmieniać.

  • Wiosną domek może posłużyć jako miejsce na przechowanie nowych młodych roślin, które potrzebują jeszcze dodatkowej ochrony przed ostatnimi przymrozkami.
  • Latem narzędziownia może stać się miejscem do przechowywania zabawek ogrodowych, czy sprzętu sportowego, który zajmuje miejsce w garażu czy na dworze.
  • Jesienią domek stanie się idealnym schronieniem dla mebli ogrodowych, które muszą zostać zabezpieczone przed deszczem, wilgocią czy pleśnią.
  • Zimą natomiast można schować tam łopaty do śniegu, sól drogową czy piasek, które są bardzo potrzebne w okresie zimowym i przy mrozach. W zimie dalej przechowujemy meble.

Jak widać domek narzędziowy może służyć do bardzo wielu rzeczy. Ale to nie wszystko. Odpowiednio przygotowany może posłużyć także jako mini pracownia. Majsterkowanie, drobne prace naprawcze czy stolarka – wszystko to można wykonywać w każdym okresie.

Co więcej na temat ogrodowych domków narzędziowych?

Jest to idealne i bezpieczne miejsce dla naszych ogrodowych akcesoriów. Jednak by były one w pełni bezpieczne warto zastanowić się nad dodatkowymi zamkami czy też kamerami. Dobrym patentem też jest zainstalowanie oświetlenia z czujnikami zmierzchu i ruchu, które automatycznie zapalają się gdy wykryją ruch. Mogą wystraszyć potencjalnych zainteresowanych naszym sprzętem.

Jaką narzędziownie wybrać? Drewnianą czy metalową?

Najpopularniejsze są drewniane domki narzędziowe, ponieważ konstrukcja z surowego drewna znakomicie wpisuje się w estetykę ogrodu. Charakteryzuje się wysoką jakością i jest przyjazna dla środowiska. Oryginalny drewniany wygląd narzędziowni sprawia, że ogród staje się bardziej estetyczny, a wygoda jego użytkowania jest nieodzowna w gospodarowaniu ogrodem. Kiedy mamy potrzebę dodatkowego przechowywania drewna warto zdecydować się od razu na narzędziownię z drewutnią. Taka opcja nie zajmuje dużo miejsca, ale za to dodaje walorów estetycznych ogrodowej przestrzeni.

Stalowe domki narzędziowe, tak samo jak i te drewniane pełnią te same funkcje i mają możliwość przechowywania tych samych sprzętów. Różnica tkwi tylko w wyglądzie i indywidualnych preferencjach użytkownika. Wszystko zależy od tego jaką przestrzenią gospodarujemy i jaki mamy styl ogrodu – wtedy wybór jest prostszy, decydujesz sam, która narzędziownia lepiej się wkomponuje w krajobraz.

Porządki ogrodowe  - od czego zacząć?

Początek wiosennych porządków zależy przede wszystkim od klimatu, rodzaju gleby i regionu. W zależności od tego sezon porządkowy można zacząć na przełomie lutego i marca, czyli wtedy kiedy temperatura zaczyna się stabilizować, a śnieg zaczyna topnieć. Należy jednak pamiętać, że nasz klimat jest nieprzewidywalny i później również mogą wystąpić przymrozki. Gleba zbyt wilgotna przy zamarznięta to znak, że trzeba jeszcze poczekać.

  1. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest zadbanie o trawnik. Należy go oczyścić z zalegających, zaschniętych liści, źdźbeł trawy, połamanych gałęzi i innych odpadów roślinnych. Do tych prac na pewno przydadzą się grabie. Innym nowocześniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odkurzacza do liści, gdy powierzchnia jest większa. Zebrane odpady zielone wrzuć do kompostownika.  Jest to czynność bardzo ważna, ponieważ w tych roślinnych resztkach zamieszkują szkodliwe bakterie i grzyby, które w późniejszym okresie mogą doprowadzić do chorób roślin i gleby. Po tych czynnościach trzeba napowietrzyć glebę, np. poprzez wbicie w nią widły. Dzięki temu dostarczymy roślinom tlenu i nawodnimy ziemię. Tam gdzie trzeba – dosiejmy trawę, a potem już tylko regularne jej koszenie, usuwanie chwastów i podlewanie w dni, kiedy będzie brakowało deszczu.
  2. Drugim krokiem jest zadbanie o rośliny. Pod koniec marca usuńmy warstwy ochronne, które zabezpieczały rośliny w zimę. Najlepszym momentem na ten zabieg to dzień wilgotny, nie za suchy i nie ciepły. Intensywne promienie słońca mogą uszkodzić młode listki. W tym miesiącu można zająć się także przycinaniem roślin jednorocznych za pomocą sekatora lub piły ręcznej. Za ich pomocą usuwa się martwe, suche części roślin. Zaplanuj sadzenie krzewów owocowych i tych zrzucających liście.
  3. Trzeci krok należy do drzew i krzewów. Wczesną wiosną przycinamy krzewy, drzewa ozdobne i owocowe. Jest to zabieg polecany, ponieważ dzięki temu rośliny dają obfitsze plony, szybciej rosną i są zdrowe. Usuwa się części suche, chore i nadłamane, wycina się też te, które się krzyżują i rosną za gęsto. Drzewa które kwitną wiosną należy przyciąć dopiero po ich przekwitnięciu. Do tego wszystkiego z pewnością przyda się sekator czy też ręczna piła. Wyjątkiem w przycinaniu drzew są drzewa iglaste, które formują się same. My możemy nadać im jedynie kształt i usuwamy chore gałęzie, więc cięcia wykonujemy właśnie w tym okresie wczesnej wiosny.
  4. Kolejny, czwarty krok to oczyszczanie oczek wodnych, jeśli takie posiadamy. Usuwa się z nim zgniłe liście, gałęzie i rośliny, które do nich wpadły. Wybieramy muł i pozbywamy się wodorostów. Wszystkie te odpady przewieźmy na kompost, po ich rozłożeniu mamy idealny nawóz.
  5. Piątym krokiem jest wysprzątanie ścieżek, chodników, podjazdu i tarasu. Urządźmy na nowo taras czy inne miejsce, w którym lubimy przesiadywać w pogodne dni. Pierwsze miesiące wiosny to czas, aby nadać nowy blask altankom, narzędziowniom, placom zabaw i innym obiektom małej architektury przydomowej. W większości przypadków sprawdzi się tylko miotła i wąż ogrodowy, by spłukać warstwę zalegającego brudu. Gdy jednak brud jest bardziej uciążliwy warto sięgnąć po myjkę ciśnieniową i odpowiednie preparaty. Jeśli między elementami nawierzchni widać chwasty – usuwamy je.
  6. Ostatnim już szóstym krokiem jest odświeżenie mebli ogrodowych. Odpowiednio zabezpieczone są praktycznie gotowe od razu do użytku. Wystarczy wilgotna ściereczka, aby usunąć z niej osadzony kurz czy pajęczyny.

Maj natomiast to czas sadzenia ogrodowych warzyw – ogórki, groszek, cebula, pietruszka i wiele więcej. Duża ilość wody będzie im potrzeba do szybkiego wzrostu, tak więc idealnie sprawdzi się tu opryskiwacz, za pomocą którego regularnie podlejemy rośliny.

Przeprowadź sezonowe porządki i przywitaj lato w ogrodzie!

Wiosenne porządki wymagają dużego wkładu pracy, ale dla miłośników ogrodnictwa jest to sama radość i satysfakcja z wykonanej pracy. Wiosna to odrodzenie, warto wykorzystać nową energię i chęć działania, aby zadbać o ogród i taras. Kiedy wykonamy szereg pierwszych prac, potem wystarczy regularność w nawadnianiu, dbaniu o rośliny i cieszeniu się pięknym widokiem rozwijających się warzyw i kwiatów. Pamiętajmy, że spędzanie czasu na łonie przyrody pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie zapominajmy o tym, że włożony wysiłek odwdzięczy się szybko, gdy wokół domu zrobi się pięknie i kolorowo. Rośliny zaczną kwitnąć i przynosić obfite plony w postaci owoców czy warzyw. Ciesz się pięknym ogrodem przez cały rok!

 

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń