Szklarnie poliwęglanowe – najważniejsze cechy

Szklarnie poliwęglanowe – najważniejsze cechy

Published : 29. marca 2024 r.

Zastanawiasz się nad własną uprawą warzyw i owoców i nie wiesz czy szklarnia z poliwęglanu będzie odpowiednim wyborem? Przedstawiamy najważniejsze cechy i podpowiadamy.

Co to jest w ogóle ten poliwęglan i czy nie jest szkodliwy?

Tworzywo sztuczne – przezroczysty plastik - o wysokich parametrach wytrzymałościowych, optycznych i izolacyjnych. Płyty z tego materiału stosuje się do pokrycia ogrodów zimowych, szklarni ogrodowych, zadaszeń i innych. Ich grubość waha się w granicach 4-40mm i mogą być barwę mleczną, dymioną lub być bezbarwne. Materiał jest bezpieczny i pozwala na ekologiczną uprawę, ponieważ ogranicza całkowicie szkodliwość działania promieni słonecznych. Konstrukcja z poliwęglanu jest lekka, więc dodatkowo nie ma praktycznie ryzyka stłuczenia czy zniszczenia w trakcie transportu, czy przenoszenia w inne miejsce. Wyróżniamy poliwęglan:

  • LITY – płyta bez wolnych przestrzeni; podobny do szkła, ale bardziej trwała
  • PROFILOWANY – zwykle o grubości ok. 1,4mm, płyta listowa z falowaną powierzchnią
  • KOMOROWY – posiada dwa lub więcej cienkich listków połączonych ze sobą falowaną stroną, płyta wygląda jak plaster miodu; ten rodzaj rozprasza światło; komory wypełnione są powietrzem  co zapewnia niską przewodność ciepła i lepszą izolację

Jaka grubość najlepsza?

Zwykle buduje się szklarnie o grubości płyt 4, 6 i 8 mm.

  • Szklarnie o grubości 4 mm mają najkrótszy sezon – późna wiosna i lato. Idealny dla światłolubnych roślin ze względu na to, że jest najbardziej przezroczysty. Wykorzystywany do hodowli wczesnych warzyw.
  • Szklarnie o grubości 6 mm sprawdzają się najlepiej wczesną wiosną, kiedy chcemy zacząć hodowlę sadzonek i nie chcemy by – jeszcze występujące wiosną – mrozy je zniszczyły. Sezon tutaj trwa do później jesieni, wahania temperatur nie są problemem i poliwęglan radzi sobie nawet z zimnymi okresami – zawsze w środku jest mniej więcej 5 stopni cieplej niż na zewnątrz.
  • Szklarnia o grubości 8 mm to wybór na sezon zimowy, tylko dzięki tej grubości (i grubszym) uprawę można prowadzić całorocznie.

 

Budowa szklarni – od czego zacząć?

Po pierwsze od wyboru konstrukcji – drewno, stal lub aluminium. Wybierając drewno decydujemy się na estetyczny wygląd, ale także na to, że trzeba pamiętać o regularnej konserwacji, a wilgoć obecna w środku niezbyt dobrze wpływa na drewno. Dlatego lepszym wyborem okaże się aluminium, opcja nieco droższa, ale mniej problematyczna. Jest to materiał giętki, dzięki czemu możemy dopasować kształt ścian i dachu według własnych potrzeb. Warto także zabezpieczyć płyty taśmą przeciw dostawaniu się wody do komór (na górze) oraz wykorzystując taśmę paroprzepuszczalną wspomagającą odprowadzanie wilgoci z wnętrza komór.

Ważna informacja! Płyty z poliwęglanu należy montować stroną odporną na promieniowanie słoneczne na zewnątrz. Dostępne na rynku modele nie zawsze mają dwie strony odporne na ten czynnik, dlatego trzeba mieć to na uwadze, by nie zniszczyć konstrukcji.

Szklarnie poliwęglanowe montuje się na stałe w ziemi. W standardowej prostokątnej wersji najlepiej ustawić je końcową stroną na zachód i wschód, tak by dostęp dla promieni słonecznych od południa był jak najlepszy. Ten zabieg przyspieszy dojrzewanie. Ponadto nasze szklarnie wyposażone są w automatyczne uchylane okna, które odpowiednio wentylują pomieszczenie. Natomiast, gdy temperatura zaczyna spadać, siłownik opada i opuszcza okno.

 

Wady i zalety szklarni poliwęglanowych

Zalety

Wady

  • Lekka konstrukcja – bezproblemowy montaż
  • Materiał zmniejsza szkodliwe działanie promieniowania UV na rośliny
  • Jeden z najtrwalszych materiałów dla szklarni ogrodowych
  • Stabilna i solidna konstrukcja
  • Właściwości termoizolacyjne, wytrzymałość i przepuszczalność światła
  • Możliwość gięcia konstrukcji i łatwa obróbka płyt
  • Samodzielny montaż lub gotowe elementy, co skraca czas montażu
  • Bardziej wytrzymała niż tunele foliowe
  • Lekka konstrukcja jest narażone na silne podmuchy wiatru, co może przynieść niekorzystne skutki
  • Poliwęglan przyciąga kurz, dlatego trzeba częściej czyścić szklarnie by nie doprowadzić do gromadzących się zanieczyszczeń w komorach
  • Poliwęglan to materiał stosunkowo miękki dlatego jest narażony na zadrapania i zarysowania
  • Droższy niż szklarnie pokryte szkłem 

 

Czy się opłaca zaopatrzyć w szklarnię poliwęglanową?

Szklarnie poliwęglanowe są coraz bardziej popularne, a to za sprawą wydłużenia okresu wegetacji posadzonych roślin. Dzieje się tak dzięki ochronnej warstwie poliwęglanem przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi (wiatr, deszcz, śnieg, mróz). W konstrukcji powstaje mikroklimat, a więc w środku jest zawsze o kilka stopni więcej niż na zewnątrz, co pozytywnie wpływa na uprawę naszych plonów. Ważna jest też wentylacja, dlatego szklarnie wyposażone są w wywietrzniki lub okienka. Dzięki termoizolacji (właściwości 30% wyższe niż konkurencyjne odpowiedniki) poliwęglan zatrzymuje ciepło, rośliny nie zmarzną, mniej chorują, nie przegrzewają się. Żywotność konstrukcji sięga do 10 lat.

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń