Ślizg do przydomowego placu zabaw – jakość i standardy bezpieczeństwa

Ślizg do przydomowego placu zabaw – jakość i standardy bezpieczeństwa

Published : 13. lipca 2024 r.

Ślizg do przydomowego placu zabaw – jakość i standardy bezpieczeństwa

Przydomowy i miejski plac zabaw to miejsca najczęściej i najchętniej wybierane do zabaw przez dzieci, ale i ich rodziców. Jest to przestrzeń rekreacyjna, na której dzieci rozwijają swoje umiejętności ruchowe, motoryczne, ale także miejsce to pozwala na rozwój psychiczny dziecka. Najczęściej wybieranym obiektem placu jest zjeżdżalnia. Powinna ona być dostosowana do warunków ujętych w normie tak, by ślizg zapewniał dziecku bezpieczeństwo. Zatem jakie standardy powinna spełniać taka zjeżdżalnia?

Najważniejsze cechy bezpiecznego ślizgu

  • Ślizg dobrej jakości powinien być wykonany z wytrzymałego i trwałego materiału. Przykładem jest tu materiał HDPE - polietylen dużej gęstości. To tak zwany bezpieczny plastik używany do produkcji butelek na mleko i innych akcesoriów dziecięcych. Jest wysoko odporny na działanie słońca i deszczu. To także tworzywo odporne na uszkodzenia. 
  • Każde urządzenie znajdujące się na placu zabaw, w tym zjeżdżalnie muszą spełniać odpowiednie wymogi zawarte w normie EN71 oraz posiadać certyfikat bezpieczeństwa  TUV.
  • Zastosowanie odpowiedniej nawierzchni dookoła ślizgu jest rzeczą bardzo ważną i cechującą bezpieczną zabawę na tym urządzeniu. Nawierzchnia ta ma za zadanie zamortyzować ewentualne upadki dzieci. Przykładem może być zwykły piasek, żwir, kora czy też nawierzchnia gumowa. Wszystkie one amortyzują upadki. Przy ostatniej – nawierzchni gumowej - guma ugina się pod naciskiem i łagodzi "bliskie spotkanie z gruntem". Dodatkowo jest antypoślizgowa - dzięki właściwościom gumy zapewnia świetną przyczepność. Nawierzchnia ta jest odporna na ścieranie oraz wodoprzepuszczlana – woda po deszczu nie zatrzymuje się na jej powierzchni. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, przydomowym boisku czy też innych strefach aktywności.
  • Kolejną ważną rzeczą dotyczącą bezpieczeństwa jest specjalnie wydzielona strefa zabawy. Przestrzeń ta powinna być tak umiejscowiona i skomponowana, aby nie powstało ryzyko kolizji z sąsiadującymi elementami wyposażenia placu zabaw. Bezpieczna odległość od wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw (ulica, drzewa, inne przedmioty) to około 2m.
  • Co więcej, istotną kwestią jest umieszczenie zjeżdżalni w optymalnym miejscu. Skierowanie go w ciągu dnia na słońce może powodować nagrzewanie się metalowych części, a w konsekwencji mogą poparzyć bawiące się dzieci. W gorące, letnie dni narażanie dzieci na długotrwałą ekspozycję na słońce może nie być najlepszym pomysłem. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się miejsca lekko zacienione.
  • W kontekście bezpieczeństwa warto wspomnieć także o dostosowaniu zjeżdżalni do wieku dziecka. Dla mniejszych idealnie sprawdzą się krótsze ślizgi (1,2 i 1,8m), dla tych większych – dłuższe (2,2m oraz 3m).
  • Zjeżdżalnie i ślizgi nie powinny posiadać żadnych ostrych zakończeń. Oferowane przez firmę 4iQ ślizgi są wyprofilowane, by zapewniać dzieciom maksimum bezpieczeństwa podczas zabawy. Ich ergonomiczne kształty gwarantują moc frajdy i pełen komfort użytkowania.
  • Ostatnią już chyba istotną rzeczą zapewniającą maksymalne bezpieczeństwo podczas użytkowania są wysokie i wyprofilowane ścianki boczne służące jako swoiste uchwyty.

Wodny plac zabaw pod domem

Największa zaletą posiadania ślizgu dla dzieci w ogrodzie jest niewątpliwie zachęta do częstszego i dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. Dzięki urozmaiceniu im zabawy sprawiamy, że ich aktywność na dworze staje się dużo ciekawsza i zajmująca. Klasyczna zjeżdżalnia to jedno, ale co się stanie, gdy podłączymy do niej wodę? Dziecko oszaleje z radości, a dodatkowo w cieplejsze dni będzie miało możliwość się ochłodzić. Już sama rozrywka związana z posiadaniem zjeżdżalni jest wspaniała, a w połączeniu ze spływającą z niej wodą zyskujemy możliwość przysporzenia dzieciakom jeszcze większej radości, a nam samym dłuższej chwili spokoju.

Porównanie najlepszych modeli

Ślizg

Szerokość

Max. obciążenie

Możliwość podłączenia wody

Wiek

Długość zjazdu

Dostępne kolory

Wysokość montażu

Ślizg 1,2m

37,7cm

70 kg

NIE

3+

118cm

- jasny zielony

- wrzosowy

- turkusowy

- niebieski

- czerwony

- ciemny zielony

60cm

(pasuje do domków Hubert i Tomek 4iQ)

Ślizg 1,8m

38,9cm

70kg

TAK

3+

175cm

- niebieski

- jasny zielony

- czerwony

- ciemny zielony

- antracyt

90cm

(pasuje do domków Jerzyk i Maciej 4iQ)

Ślizg 2,2m

48,4cm

70kg

TAK

3+

250cm

- niebieski

- jasny zielony

- czerwony

- ciemny zielony

120cm

(pasuje do domków: Gucio, Robert, Robinson i Robert 4iQ)

Ślizg 3m

49,5cm

70kg

TAK

3+

300cm

- zielony

- wrzosowy

- niebieski

- morski

- limonka

- czerwony

- butelkowa zieleń

- antracyt

150cm

(pasuje do domku Jerzyk MAX 4iQ)

 

Jak widać każdy z wymienionych ślizgów ma wiele kolorów do wyboru. Długości są różne, tak więc wybór zależy tylko od wieku dziecka. A możliwość podłączenia wody to dodatkowy atut.

Ślizg, huśtawka i co dalej?

Organizując zabawę dziecku w ogrodzie możemy postawić na jedną osobną konstrukcję ślizgu na platformie, oczywiście w odpowiedniej wysokości, ale warto pomyśleć o rozszerzeniu tej przestrzeni. Wiele platform może zostać ze sobą połączonych i z małego ślizgu można zbudować potężny przydomowy plac zabaw, wyposażając go, np. w drewniany domek dla dzieci, huśtawki i inne akcesoria dostępne na plac zabaw. Urozmaicenie tego miejsca sprawi dziecku wielką radość, a Tobie rodzicu da więcej czasu dla siebie.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze podczas takich zabaw, a aby je zagwarantować, wszystkie posiadane urządzenia powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa, powinny być zgodne z normami. Ważna też jest odpowiednia nawierzchnia dookoła, która amortyzuje upadki oraz wydzielona strefa zabaw.

 

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń