Schody na strych - co powinieneś wiedzieć
Published : 14. października 2022 r.
Schody na strych - co powinieneś wiedzieć
Schody strychowe to element niezbędny w domach z poddaszem/strychem, na którym przechowywane są przedmioty używane maksymalnie kilka razy rocznie. Używanie dodatkowej przestrzeni jaką jest strych, umożliwiają składane schody strychowe. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz aspektami, na które warto zwrócić uwagę.
Spis treści:
-
Ciepłe schody inaczej - o przenikalności cieplnej
-
Typy schodów
-
Maksymalne obciążenie schodów
-
Przeznaczenie schodów
-
Testy i certyfikaty schodów
-
Montaż schodów strychowych
-
Dodatkowe akcesoria do schodów - stopki, pręt do otwierania, poręcz, zestaw montażowy
-
Wyłaz - klapa schodów
-
Stopnie przy schodach strychowych
-
Rodzaje drabinki przy schodach na strych
-
Najczęściej zadawane pytania
Ciepłe schody inaczej - o przenikalności cieplnej
Wybierając schody strychowe, poza cechami wyjaśnionymi poniżej, a także względami estetycznymi, powinno się zwrócić uwagę na wskaźnik przenikalności cieplnej, wyrażony w W/(m²·K). O czym informuje współczynnik przenikania ciepła? Tłumacząc najprościej - o tym, ile ciepła ucieka przez klapę schodów. Ciepłe schody strychowe powinny “oddawać” jak najmniej ciepła, idąc dalej - im mniejszy wskaźnik, tym lepiej. Najcieplejsze schody strychowe o współczynniku przenikalności poniżej 0,49 W/m²K można z powodzeniem montować w domach energooszczędnych. Przykładem takich schodów są schody strychowe z linii Nordic.
Typy schodów strychowych
Schody strychowe można podzielić w zależności od:
-
rodzaju drabinki - na składane, spiralne
-
materiału wykonania - drewniane, metalowe
-
ilości segmentów - schody czterosegmentowe, trzysegmentowe
Maksymalne obciążenie schodów
Schody strychowe przeznaczone są do wchodzenia na poddasze - podczas takiej czynności ze schodów powinna korzystać maksymalnie jedna osoba. Dostępne na rynku modele schodów strychowych dopuszczają zwykle 150 kg wagi maksymalnej jednego użytkownika. Jest to jednak waga orientacyjna, w rzeczywistości schody są w stanie udźwignąć nawet do 200 kg.
Przeznaczenie schodów
Schody strychowe znacznie różnią się właściwościami od schodów do używania w dziennej części domu. Schody na strych muszą być wygodne, łatwe do używania przez osobę starszą i dorosłą, a także bezproblemowo (bez użycia większej siły) rozkładać się i składać.
Do używania poddasza nieużytkowego/strychu przeznaczone są proste schody metalowe i drewniane z ocieploną klapą, aby zapobiec uciekaniu ciepła na poddasze, które nie jest ocieplone.
Schody metalowe wpiszą się w nawet najbardziej eleganckie wnętrza.
Do ruchu między piętrem, a poddaszem użytkowym sprawdzą się schody spiralne i modułowe, które nie tylko charakteryzują się szerokim stopniem (znacznie szerszym niż rzadziej używane schody strychowe), ale także większą estetyką wykonania. Schody spiralne łączą w sobie kilka materiałów takich jak: lakierowane drewno czy malowany proszkowo metal, aby stworzyć eleganckie wypełnienie wnętrza, a przy tym umożliwić wygodne korzystanie.
Testy i certyfikaty schodów
W zależności od posiadanych właściwości, schody strychowe powinny spełniać dane normy. W przypadku schodów przeciwpożarowych będzie to norma EN 13501-2 zawierająca wymagania dotyczące ognioodporności.
Montaż schodów strychowych
Montaż schodów strychowych możesz zlecić specjaliście, lub z pomocą jeszcze jednej osoby wykonać montaż samodzielnie. Dużym ułatwieniem całego montażu jest zestaw montażowy, z pomocą którego możesz wypoziomować skrzynię. Otwór montażowy powinien być o 2 cm większy od wymiarów skrzyni.
Akcesoria do schodów - stopki, pręt do otwierania, poręcz, zestaw montażowy
Wybierając schody strychowe warto dołożyć do zestawu akcesoria, które przyczynią się do szybszego montażu, albo bezpośrednio wpłyną na komfort użytkowania. Mówiąc o komforcie - poręcz do schodów strychowych ma za zadanie ułatwić wejście na piętro, szczególnie osobom starszym, lub podczas wnoszenia/znoszenia ciężkich przedmiotów. Poręcz do schodów wykonana jest z grubego metalu, przytwierdzona do drabinki za pomocą mocnych wkrętów montażowych.
- Pręt do otwierania to niezbędnik, jeśli chodzi o włazy strychowe. Umożliwia bezproblemowe otwarcie zamka zabezpieczającego schody.
- O zestawie montażowym wspominaliśmy wyżej - ma za zadanie ułatwić wypoziomowanie schodów w stropie. Jego cena nie jest wysoka, a na pewno przekłada się na szybkość montażu.
- Stopki do schodów zapobiegają rysowaniu nawierzchni. Na rynku dostępne są stopki plastikowe i gumowe. Plastik może okazać się zbyt twardy, dlatego rekomenduje się stopki silikonowe, które są miękkie.
Wyłaz - klapa schodów
Klapa schodów to kolejny aspekt, na jaki na pewno trzeba zwrócić uwagę. Klapa może być mocno ocieplona - będzie wtedy gruba, np. w przypadku schodów Extreme charakteryzujących się niskim wskaźnikiem przenikalności cieplnej, klapa ma aż (prawie) 8 cm.
Jeśli schody będą montowane w miejscu widocznym na co dzień warto sprawdzić jaki kolor ma klapa. Najczęściej jest obustronnie biała.
Obustronnie białą klapę zobaczysz także przy schodach z linii Greenline.
Często spotykanym typem klapy jest klapa typu Sandwich. Jest to klapa składająca się z warstw styropianu i płyty MDF. Zwykle występuje przy schodach ciepłych, tzn. odznaczających się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej.
Przeczytaj także: Jak wybrać schody strychowe…
Stopnie przy schodach strychowych
Stopnie przy schodach służących do wchodzenia na poddasze powinny być antypoślizgowe - przyjrzyj się zdjęciom producenta, takie stopnie mają wgłębienia, dzięki czemu bezpośrednio przyczyniają się do bezpieczeństwa podczas używania. Ważna jest też grubość i szerokość stopni. Stopnie skonstruowane są tak, by zapewnić “łagodne” wejście dla jednej osoby.
Stopnie przy schodach marki 4Step zwykle mają między 32 a 34 cm szerokości. Tyle wystarczy, aby komfortowo korzystać ze schodów.
Rodzaje drabinki przy schodach na strych
W zależności od wysokości pomieszczenia, gdzie montowane są schody, drabinka różni się długością i ilością segmentów. Schody strychowe 4 segmentowe przeznaczone są do otworów do szerokości wynoszącej 100 cm. Wymiary powyżej tego (czyli np. 110x70, 120x60 czy 130x70) będą składały się z drabiny 3 segmentowej.
Schody strychowe - najczęściej zadawane pytania
-
Czy schody trzeba czymś zabezpieczyć?
Nasze schody drewniane nie wymagają lakierowania, ale możesz je pomalować i polakierować według własnego uznania. -
Czy skrzynię można montować od razu przy ścianie?
Można. Schody nie wystają poza obrys skrzyni. -
Które schody są najcieplejsze?
Najcieplejsze schody strychowe z naszej oferty to schody NORDIC, które mają wskaźnik przenikalności na poziomie aż 0,44 W/m2K! -
Jaka jest długość drabiny?
Długość drabiny podana jest w opisie każdych schodów. Schody strychowe z drewnianą drabiną mogą być przycięte do odpowiedniej długości. -
Czy wymiar skrzyni to wymiar skrzyni czy otworu?
Nasze schody opisane są wielkością skrzyni. Jeżeli schody mają wymiar 120x60, to znaczy, że skrzynia ma 120 cm długości i 60 cm szerokości.