Schody młynarskie – czym się wyróżniają? Klasyczny sposób wejścia na poddasze

Schody młynarskie – czym się wyróżniają? Klasyczny sposób wejścia na poddasze

Published : 05. października 2024 r.

Większość gospodarstw domowych posiada w swoim dobytku poddasze, niektóre także antresolę czy po prostu drugie piętro. Przy posiadaniu tego typu pomieszczeń konieczne jest dojście do nich, tak więc schody to praktyczny element domu z użytkową górą. Być może też szukasz oryginalnego wyposażenia swojego domu, dzięki któremu dostaniesz się na wyższe piętro bądź planujesz urządzić sobie swoją małą przestrzeń na poddaszu w formie biura do pracy lub sypialnię? Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okażą się schody drewniane młynarskie. Schody takie powinny być trwałe, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, szczególnie jeśli są użytkowane praktycznie codziennie, a nie tylko okazjonalnie. Schody wewnętrzne są także ważnym elementem aranżacyjnym całego domu, mają duży wpływ na charakter wnętrza, dlatego dobrze jest je dopasować do pozostałych elementów pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Schody młynarskie są więc klasycznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń, idealnie wpasują się do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, w których trudno o tradycyjne połączenie między kondygnacjami. W tym artykule dowiesz się:

  • Czym dokładnie są schody młynarskie?
  • Jakie są rodzaje schodów młynarskich? – zabiegowe, proste, kacze
  • Wady i zalety schodów policzkowych
  • Jakie są ogólne parametry i zasady schodów drabiniarskich?
  • Porównanie schodów młynarskich
  • Czy to dobra inwestycja na lata?

Drewniane schody młynarskie – co to dokładnie jest i gdzie je zastosować?

Pierwotnie w młynach stosowano proste konstrukcje schodów, które dziś nazywamy schodami młynarskimi ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Budowanie ich miało ułatwić poruszanie się pomiędzy danymi kondygnacjami. Jest to typ bardzo prostych schodów samonośnych, przypominających pochyloną drabinkę.  Pochyłe drabinki opierają się na zastosowaniu dwóch mocnych belek bocznych, tzw. policzków (wangi) i odpowiednio dużych stopnic (trepów) pomiędzy belkami. Dolna część oparta jest na podłodze, górna natomiast o strop, tak więc nie potrzebne jest wsparcie ściany. Z reguły schody drabiniaste wyposażone są w poręcz, ułatwiającą wchodzenie na kolejne szczeble, choć nie jest to element konieczny. Niekiedy mają możliwość wyboru opcji zabiegowej – zabieg w wybranym kierunku lub można zostać przy prostej wersji – niezależnie którą opcję wybierzesz, każda idealnie wyposaży domową małą przestrzeń. Cała konstrukcja jest lekka i klasyczna, więc idealnie wpisuje się w niewielkie proste wnętrza i małej architektury ogrodowej – mieszkania, dojście do antresoli, w domkach letniskowych, altankach czy domkach jednorodzinne. Są to przede wszystkim schody wewnętrze.

Materiał z jakiego wykonana jest konstrukcja schodów młynarskich w naszym sklepie to naturalne drewno świerkowe łączące ze sobą niższą i wyższą kondygnację. Dzięki zastosowaniu drewna zachwyca swym surowym i stylowym wyglądem, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo nawet przy szczególnie intensywnej eksploatacji. Dzięki zastosowaniu surowego drewna w bardzo łatwy sposób można je kolorystycznie dopasować do każdego wnętrza lub pozostawić naturalną fakturę drewna.

Schody policzkowe mogą być stosowane nie tylko jako wejście na strych czy poddasze, ale mogą prowadzić do pomieszczeń znajdujących się piętro wyżej. W tym przypadku – w przeciwieństwie do schodów strychowych – konieczne jest posiadanie stale otwartej przestrzeni w suficie zamiast włazu. Konstrukcja ta jest więc nie tylko funkcjonalna, ale jednocześnie wygląda przestronnie i powoduje przejrzystość i lekkość. Drewniane schody młynarskie mimo wysokiego kąta nachylenia są wygodne zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia.

Schody młynarskie zabiegowe czy proste?

Schody młynarskie tworzone są z myślą o zagospodarowaniu niewielkiej i niewykorzystanej przestrzeni, jednocześnie oszczędzając miejsce. W małych przestrzeniach mamy małe pole manewru. Wielu marzy o zagospodarowaniu wolnego miejsca czyniąc go praktycznym, ale zarazem przytulnym kątem w swoim domu. Pochyłe drabinki nie potrzebują dużo miejsca, a do montażu wystarczą chęci i chwila wolnego czasu, montaż nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Wyróżniamy schody drabiniaste proste oraz z zabiegiem prawym lub lewym, a także schody kacze.

  • Proste – czyli takie, które biegną w jednej linii na całej ich długości.
  • Zabiegowe – posiadają przełamanie-zakręt w wybranym kierunku, czyli stopnie skierowane w prawą lub lewą stronę. Ten rodzaj wykorzystywany jest w bardzo wąskich pomieszczeniach, w których konstrukcja prosta się nie zmieści lub miałaby być bardzo stroma. Zakręcony bieg to zwykle 3-4 stopie ustawione pod kątem 90°.
  • Kacze – te na pierwszy rzut oka wyróżniają się na tle pozostałych schodów młynarskich. Ich cechą charakterystyczną są naprzemiennie wycięte stopnie – z jednej strony węższe, z drugiej szersze, tzw. stopnie kacze, niewątpliwie wpływające na ogólny, oryginalny wygląd schodów. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one równe, więc wymagają uwagi podczas wchodzenia i schodzenia. Mimo to, jest to bardzo ergonomiczne rozwiązanie stosowanie w przypadku na prawdę małych powierzchni, a bieg schodów jest dość stromy. Wyprofilowane kacze stopnie pozwalają na wygodniejsze wchodzenie i schodzenie. Nazwa pochodzi od kaczych łap, które te schody przypominają.

Stopnie drewnianych schodów młynarskich są solidnie zamocowane w belce policzkowej w specjalnie przygotowanych gniazdach - co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i dużą nośność schodów.

Schody młynarskie mogą być także:

  • ażurowe – przestrzenie między stopniami są puste, dzięki czemu konstrukcja umożliwia przenikanie światła i nie przytłacza otoczenia; sprawdzają się w ciemnych wnętrzach,
  • pełne – przestrzenie są zabudowane, wyglądają stabilniej i solidniej.

W przypadku schodów ażurowych widać lekkość i czuć swobodę stawiania stopy, co w przypadku schodów pełnych nie jest to takie oczywiste. Zabudowana przestrzeń wpływa zarówno na walory estetyczne jak i obniża komfort wchodzenia.

Wady i zalety schodów drabiniastych

Główną zaletą schodów młynarskich jest ich niewielka konstrukcja i wymiary, które znacznie różnią się od innych typów schodów. Opcja z zabiegiem pozwala na oryginalne zagospodarowanie małych pomieszczeń i cieszyć się swobodą poruszania pomiędzy piętrami. Schody zabiegowe lub proste stanowią także naturalny wspornik dla stropu, a więc mogą zastąpić filar, do tego są w pełni bezpieczne. Ponadto ich estetyczny wygląd nie przytłacza wnętrza i wygląda bardzo efektywnie. Podsumowując zalety:

  • Zaoszczędzone miejsce
  • Łatwy montaż
  • Wspornik dla stropu, nie wymagają podpierania o ścianę
  • Wygodna użytkowania
  • Estetyczny wygląd
  • Można wykonać je samemu z materiałów zakupionych w sklepie budowlanym
  • Tanie – ich koszt zaczyna się w graniach 500zł.

Do wad zaliczymy przede wszystkim niewielki wybór asortymentu. Producenci mają swoje wzory i palety kolorystyczne. Inne wady to niekiedy niewygodne użytkowanie – brak podstopnic (pionowe elementy łączące ze sobą kolejne stopnie) może spowodować poślizgnięcie się, a kąt nachylenia schodów zmniejsza komfort wchodzenia i schodzenia. Ich klasyczny wygląd może nie wpasować się do każdego wnętrza, np. modernistycznego.

Wymiary schodów młynarskich – jakie są zasady montażu

Każdy chce wygodnie korzystać z wszystkich przedmiotów znajdujących się w domu, w tym także i schodów. I tak w przypadku innych schodów wewnętrznych jak i schodów młynarskich wygoda użytkowania jest ważna. Konstrukcja ta powinna spełniać wymagania zawarte w przepisach budowalnych. Przepisy te mówią, że w domach jednorodzinnych stopnie schodów nie powinny przekraczać 19cm – najbardziej optymalne to zmieszczenie się w zakresie 15-20cm, a szerokość biegu musi wynosić co najmniej 80cm. Natomiast ze względu na charakterystyczny kształt schodów na skręcie zaleca się, aby szerokość schodów wynosiła około 100cm. Wygodne schody zabiegowe powinny mieć niezbyt wysokie stopnie by ułatwić pokonywanie skrętu.  

Wewnętrzne drewniane schody młynarskie składają się z różnej liczby elementów bocznych, czyli policzków, oraz stopni – ich ilość zależy od wybranego modelu. Modele mają solidnie zamocowane stopnie, które umieszcza się w belkach policzkowych w specjalnie przygotowanych gniazdach, dzięki temu możesz cieszyć się nie tylko komfortem, ale także bezpieczeństwem codziennego użytkowania.

Schody drabiniarskie stosuje się do pomieszczeń o wysokości do ok. 3,2m, najczęściej jest to 280cm. Im wyższa odległość między kondygnacjami, tym schody będą zajmować więcej miejsca. Możesz dowolnie regulować wysokość, przycinając belki policzkowe. Kąt nachylenia schodów powinien wynosić ok. 30-35° tak aby można było się po niech swobodnie poruszać. Im mniej miejsca, tym schody będą bardziej strome i wyższe.

Porównanie schodów młynarskich

Rodzaj schodów

Materiał wykonania

Max. wys. kondygnacji

Szerokość schodów

Zabieg

Liczba stopni

Kopenhaga -    proste

świerk

283 cm

545/645/745 mm

-

12

Kopenhaga -    zabieg

świerk

326 cm

545/645 mm

Prawy lub lewy

12 + 3 zabiegowe

Oslo - Kacze

świerk

299 cm

545 mm

-

12

Wybór odpowiedniego modelu schodów zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest wysokość pomieszczenia i możliwe miejsce do zagospodarowania na schody. Im mniej tego miejsca tym bardziej optymalne będą schody kacze lub zabiegowe. Nie mniej każdy z typów wykonany jest z solidnych materiałów i zapewni bezpieczne i swobodne poruszanie się między kondygnacjami.

Inwestycja w rozsądnej cenie i na lata – czy warto zainwestować w schody młynarskie?

Klasyczny design schodów wpisze się w wiele stylów wnętrzarskich. Schody wyróżniają się klasyką i prostotą, co nadaje pomieszczeniu wyrafinowany wygląd. Prostota wykonania zachwyci wielu. Dla innych mogą być to schody tymczasowe w trakcie remontu czy budowy nowego domu. Drewniane schody młynarskie sprawdzą się doskonale w celu ułatwienia przejścia na strych, poddasze lub każdą inną wyższą kondygnację. Modele wykonane z naturalnego surowca umożliwiają bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy piętrami, jednocześnie zapewniając maksymalne bezpieczeństwo.

Do wytworzenia schodów młynarskich nie potrzebujemy dużej ilości materiałów, więc to obniża ich cenę, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca. Najprostsze schody w naszym sklepie kosztują niecałe 500zł - Kopenhaga "545". Modele zabiegowe są nieco droższe (w granicach 900-950zł), ale wciąż zdecydowanie tańsze niż pozostałe modele schodów.

Naturalne tworzywo doskonale komponuje się z wnętrzami zaaranżowanymi w różnym stylu – tradycyjnym, górskim czy skandynawskim, tworząc w nich przytulną i ciepłą atmosferę. Drabinowe modele schodów urzekają również prostotą, dzięki której oprócz funkcji użytecznej mogą także pełnić rolę dekoracyjną. Ich jakość wykonania gwarantuje trwałość i użytkowanie na wiele lat. Drewno świerkowe sprawia, że schody są solidne i wytrzymałe na codzienne użytkowanie. Jest to inwestycja na lata, wygląda estetycznie, wystarczy tylko pamiętać, że jest to surowe drewno, a więc należy wykonywać okresową impregnację, która zapewni konstrukcji ochronę przed ścieraniem w trakcie użytkowania.

Dzięki temu, że schody młynarskie mogą być proste, zabiegowe, kacze czy ażurowe łatwiej będzie Ci dostosować konstrukcję do aranżacji wnętrza. Natomiast kąt nachylenia schodów oraz głębokość stopnia są tak dostosowane, że gwarantują komfortowe i bezpieczne ich użytkowanie. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia poręcz.

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń