Pokrywy do studzienek ogrodowych – co to i jaka jest ich funkcjonalność?

Pokrywy do studzienek ogrodowych – co to i jaka jest ich funkcjonalność?

Published : 25. listopada 2024 r.

Pokrywy do studzienek ogrodowych – co to takiego?

Studzienki kanalizacyjne – gdziekolwiek jesteś czy będziesz są wszędzie, są wszechobecne i rozłożone wzdłuż drogi, a także w ogrodach. Otwory kanalizacyjne to punkty dostępu, które prowadzą do podziemnych urządzeń kanalizacyjnych lub systemów odwadniających. Miejsca te potrzebują ochrony na powierzchni, a więc przykrycia specjalną pokrywą. Właz studzienkowy idealnie zabezpiecza studzienki ściekowe, szamba i studnie, gwarantując łatwy dostęp do niej dla techników czy serwisantów. Dlaczego każda studia powinna mieć taką pokrywę, bez względu czy jest to studnia kanalizacyjna czy wodomierzowa? Bo ich głównym celem jest ochrona pieszych i zwierząt przed przypadkowym wpadnięciem, ale także ochrona przed zanieczyszczeniami (śmieci, materiały organiczne), które mogą zatkać kanalizację lub systemy wodne. Ponadto pokrywa do studni stanowi kluczową rolę w utrzymaniu jakości wody i bezpieczeństwa użytkowników.

Dekle do studzienek mogą przybierać różne kształty – okrągłe, kwadratowe czy prostokątne oraz różne rozmiary. Materiał z jakiego się je wykonuje to głównie ocynkowana stal, żeliwo, polimer, materiały kompozytowe czy też beton. Wybór odpowiedniego rodzaju włazu zależy od jego przeznaczenia, przewidywanych obciążeń i szczelności, ponieważ to wszystko decyduje jaką klasę obciążeniową wybrać, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia pokrywy, jednocześnie nie narażając nikogo i niczego na ryzyko wypadku.

  • Rodzaje pokryw na studzienki i ich funkcje
  • Nośność studzienki – czyli jakie normy obowiązują?
  • Właz polimerowy – idealny do ogrodu
  • Czy o pokrywę do studzienki trzeba dbać?
  • Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe?
  • Wybór odpowiedniej pokrywy na studnie – podsumowanie najważniejszych kwestii

Rodzaje pokryw na studzienki i ich funkcje

Obecnie wybierając pokrywę do szamba czy studni możemy zdecydować się na różnorodne materiały. Kiedyś najpopularniejszym materiałem był beton, następnie płyty żeliwne, a dziś coraz bardziej znane są dekle plastikowe, które są najczęstszym wyborem jeśli chodzi o zabezpieczenie miejsc na własnej posesji. Wybierając właz należy kierować się jego trwałością, wytrzymałością i łatwą obsługą. Nasze systemy wodno-kanalizacyjne trzeba zabezpieczyć pokrywą, by uniknąć narażenia życia lub zdrowia.

Plastikowe włazy na studzienki cechuje trwały kolor. Pokrywy z polimeru są idealną alternatywą dla włazów betonowych, ze względu na swoją wagę, lekkość i dużą wytrzymałość. Tworzywo sztuczne, z którego są produkowane nie ulega korozji i jest odporne na promieniowanie UV i inne zmienne warunki atmosferyczne. Tak więc można z nich bezpiecznie korzystać podczas ekstremalnych temperatur, zarówno zimą jak i latem. Dzięki temu, że są to osłony ogrodowe na studnie z polimeru, a więc niemetalowe nie interesują potencjalnych poszukiwaczy złomu, a mocowanie za pomocą śrub chronią dodatkowo przed wejściem do niej dzieci czy osób nieupoważnionych, czy też próbą kradzieży. Pokrywa włazowa plastikowa idealnie sprawdza się na terenach prywatnych i w miastach.

Te żeliwne natomiast zdecydowanie lepiej sprawdzą się na drogach szybkiego ruchu, mają większą nośność. Żeliwo to równie dobry materiał, odporny na korozję i wszelkie uszkodzenia, dzięki czemu będzie idealny do długotrwałego użytkowania. Żeliwo to materiał ciężki, więc nie ma obaw że ktoś będzie chciał je ukraść, a także zmniejsza się ryzyko nieuprawnionego dostępu do pomieszczeń kanalizacyjnych.

Pokrywy betonowe sprawdzą się przede wszystkim jako właz do szamba, gdzie szczelność jest najważniejsza, by zapobiec wyciekom, nieprzyjemnemu zapachowi i zanieczyszczeniu środowiska. Dodatkowo beton zapewnia idealną izolację przed czynnikami zewnętrznymi, a to jest kluczowe w zachowaniu czystości wody w studni.

Podsumowując najważniejszymi funkcjami pokryw są:

  • Zabezpieczenie włazu studzienki
  • Szczelność szamba
  • Łatwy dostęp do urządzeń wodomierzowych i kanalizacyjnych

Ponadto wieko ogrodowe powinno być odporne na wszelkie obciążenia. W tym wypadku jego rodzaj zależy od miejsca jego przeznaczenia. W miejscach gdzie ruch samochodów jest duży, lepiej sprawdzą się pokrywy żeliwne lub betonowe. Wybierając pokrywę do swojej posiadłości zdecydujmy się na pokrywę z tworzywa sztucznego, które z rozwojem technologii są równie trwałe i wytrzymałe, a do tego estetycznie wyglądające.

Nośność studzienki – czyli jakie normy obowiązują?

Nośność pokrywy do studni zależy od miejsca, w którym ma zostać umieszczona oraz od rodzaju ruchu jaki będzie się przez nią przemieszczał. Zupełnie inne parametry obciążeniowe będzie miał właz ogrodowy, po którym będziemy chodzić rzadko, a zupełnie inne właz, który będzie na ulicy czy na pasie startowym dla samolotów. Zatem wybierając pokrywę kanalizacyjną do przydomowego podjazdu czy ogrodu warto zapoznać się, jakie właściwości mają poszczególne pokrywy i wybrać tą najbardziej odpowiednią do naszych potrzeb.

Norma BS EN 124:2015 - norma ta oblicza obciążenie ruchowe i stosuje się je tam, gdzie ruch może odbywać się z większą prędkością. Norma ta określa 6 kodów klas obciążenia i są to:

  • A15 – 1,5 tony; dla pieszych i rowerzystów, pokrywy studzienkowe do ogrodu, parków
  • B125 – 12,5 tony; przydomowe podjazdy, deptaki, miejsca w których jest ruch o małym natężeniu samochodów
  • C250 – 25 ton; miejsca przy krawężnikach, parkingi, ruch ograniczony do wolno jeżdżących i lekkich użytkowo pojazdów
  • D400 – 40 ton; główne drogi, gdzie ruch jest częsty i szybki
  • E600 – 60 ton; magazyny, obszary gdzie jeżdżą ciężarowe, przemysłowe samochody przewożące maszyny i pojazdy
  • F900 – 90 ton; lotniska, miejsca najcięższych pojazdów

Właz polimerowy – idealny do ogrodu

Pokrywa polimerowa, czyli ta wykonana z tworzywa sztucznego znajdzie zastosowanie przy domu. Takie pokrywy dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc dopasowanie ich do konkretnego miejsca nie będzie problemem. Wykonanie z kompozycji polimerowej pokrywa zapewnia doskonałe właściwości, jest odporna na korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Cechuje się lekkością, dużą wytrzymałością i łatwą instalacją. Włazy plastikowe jak sama nazwa mówi, nie są metalowe, a więc nie zainteresują potencjalnych złodziei. Ponadto pokrywy do studzieniek można kupić w kolorze czarnym lub zielonym, dzięki czemu idealnie wkomponują się w każdy ogród. Są praktycznie nie widocznie na powierzchni ziemi i znacznie lepiej wglądają w aranżacji ogrodowej przestrzeni. Jest to najlepsza alternatywa dla włazów betonowych czy żeliwnych, które są droższe i cięższe. A lekkość to prawdziwy atut jeśli chodzi o drobne prace konserwatorskie.

Zobacz porównanie najlepszych modeli:

Rodzaj

Zdjęcie

Wymiary

Klucz

Zgodność z normą

Waga

Pokrywa 80 HD szamba czarny polimer

Grubość pokrywy: 29 mm

Średnica zewnętrzna kołnierza: 80 cm (+/- 5mm)

Średnica światła: 58,5 cm

Średnica zewnętrzna pokrywy: 68,5 cm

Wysokość całkowita (kołnierz z pokrywą) : 7,5 cm (+/- 5mm)

 

Dwa modele:

- jeden z kluczem

- drugi bez

EN 124-6

29 kg

Pokrywa 80 HD szamba zielony polimer

Grubość pokrywy: 29 mm

Średnica zewnętrzna kołnierza: 80 cm (+/- 5mm)

Średnica światła: 58,5 cm

Średnica zewnętrzna pokrywy: 68,5 cm

Wysokość całkowita (kołnierz z pokrywą) : 7,5 cm (+/- 5mm)

 

Dwa modele:

- jeden z kluczem

- drugi bez

EN 124-6

29 kg

POKRYWA OGRODOWA do Szamba Kwadratowa czarna

Długość/szerokość/grubość klapy - 58,5 - 58,5 - 4.5 cm

Długość/szerokość/grubość kołnierza - 68x68x6 cm

Otwór montażowy - 1,5 cm

Całkowita szerokość pokrywa + kołnierz - 68 cm

 

TAK

EN 124-6

30 kg

POKRYWA OGRODOWA do Szamba Kwadratowa zielona

Długość/szerokość/grubość klapy - 58,5 - 58,5 - 4.5 cm

Długość/szerokość/grubość kołnierza - 68x68x6 cm

Otwór montażowy - 1,5 cm

Całkowita szerokość pokrywa + kołnierz - 68 cm

 

TAK

EN 124-6

30 kg

Czy o pokrywę do studzienki trzeba dbać?

Tak, o pokrywę do studzienek, szamba i innych należy dbać. Jest to szczególnie istotne dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, a także dla ochrony wody pitnej. Robiąc regularny przegląd włazy zapobiegniemy wielu problemom. Co jakiś czas należy sprawdzić, czy pokrywa nie ma śladów korozji, nie jest pęknięta czy uszkodzona w jakikolwiek inny sposób oraz czy przylega do otworu. Jeśli widać uszkodzenia od razu je naprawmy lub wymieńmy pokrywę na nową. Nieszczelność może powodować dostanie się do środka zanieczyszczeń, co może doprowadzić do późniejszych problemów. Pokrywa ogrodowa powinna być także dodatkowo zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych, w tym dzieci, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą zaglądanie do otworu studni. Te proste działania zdecydowanie wydłużą żywotność deklów, zapewnią bezpieczeństwo i czystą wodę.

Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Włazy studzienkowe to twór wykonany przez człowieka, a jak wiadomo każdy ułatwia sobie pracę tak, aby potem coś co się stworzy było funkcjonalne. Tak więc otwory studzienkowe z reguły tworzone były za pomocą narzędzi obrotowych, mające tendencję do tworzenia okrągłych kształtów. Taki kształt jest najbardziej funkcjonalny, inne są bardziej skomplikowane i mniej ekonomiczne.

Inną odpowiedzią jest to, że okrągła pokrywa nie spadnie z powrotem przez otwór, kiedy ją odwrócimy Natomiast w przypadku kwadratowych pokryw potencjalnie może spaść, gdy ją obrócimy po przekątnej. Kolejny argument za okrągłymi pokrywami jest taki, że w przypadku tych pokryw żeliwnych metalowych można je toczyć po ziemi, a więc łatwo transportować. Jest też tańsza i łatwiejsza w produkcji.

Wybór odpowiedniej pokrywy na studnie – podsumowanie najważniejszych kwestii

Aby cieszyć się jak najdłużej odpowiednim deklem na studnie, warto zadbać o kilka kwestii.

  • Najlepsze pokrywy powinny być wykonane są z wytrzymałych, odpornych na warunki atmosferyczne materiałów.
  • Solidność pokryw jest kluczowa, aby wytrzymały ciężar i nie uległy pęknięciom czy uszkodzeniom.
  • Jakość zamków także ma znaczenie – powinny być proste w użyciu, niezawodne i odporne na rdzę.
  • Dobrym wyborem są pokrywy w odcieniach zieleni lub brązu, które lepiej wtapiają się w zieleń i współgrają z otaczającą przestrzenią.
  • Warto również zwrócić uwagę na wymiary pokrywy, aby idealnie pasowała do studni.

Pokrywy polimerowe można wykorzystać zarówno na trawniku jak i na wjeździe na posesję czy też przydomowym chodniku.

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń