Nawierzchnia bezpieczna na place zabaw – jak ułożyć?

Nawierzchnia bezpieczna na place zabaw – jak ułożyć?

Published : 25. lipca 2024 r.

Bezpieczna nawierzchnia na przydomowy plac zabaw – jaka najlepsza?

Plac zabaw dla dzieci to kalejdoskop kolorowych wspomnień z rówieśnikami. Na przydomowym placu zabaw dzieci dają upust swojej energii, testują każdy sprzęt bez wyjątku. Zjeżdżają na zjeżdżalniach, wspinają się po drzewach, na domki, po ściance wspinaczkowej. Huśtają się, robią babki z piasku, biegają, skaczą. Bawią się w piratów, dom i wiele więcej. W ferworze tych wszystkich zabaw nie trudno o upadek. Zatem jak najlepiej zabezpieczyć miejsce zabawy i jaką nawierzchnię amortyzującą upadki wybrać? By efektownie złagodzić następstwa upadków warto wybrać praktyczne i wytrzymałe nawierzchnie gumowe. W tym artykule dowiesz się o nich więcej, a przede wszystkim odpowiemy na poniższe, najczęściej zadawane pytania.

  • Bezpieczny plac zabaw – gdzie zamontować?
  • Nawierzchnie na plac zabaw – na co zwrócić uwagę?
  • Mata na plac zabaw – porównanie.
  • Zalety i wady gumowych nawierzchni na plac zabaw.
  • Gumowe maty na przydomowy plac zabaw – najczęstsze pytania i odpowiedzi.

Bezpieczny plac zabaw  - gdzie zamontować?

Przydomowy plac zabaw oferuje mnóstwo czasu spędzonego na świeżym powietrzu, ale by ta zabawa była udana, musimy zagwarantować dzieciom także bezpieczeństwo podczas wygłupów. A ich bezpieczeństwo na placu zabaw zależy od jakości jego wykonania i zamontowania go w odpowiedni sposób. Wybór odpowiedniego miejsca to pierwszy krok przy tworzeniu placu zabaw. Podłoże na plac zabaw przy domu powinno być płaskie i dobrze osuszone, bez zagrożeń i przeszkód w pobliżu, tj. wysokie drzewa, wystające gałęzie czy bliskość zbiornika wodnego. Bezpieczna odległość od wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw (ulica, drzewa, inne przedmioty) to około 2m. Istotne jest także, aby odpowiednie usytuować sprzęt względem padania promieni słonecznych. Jest to ważne, by wyeliminować ewentualne nagrzewanie się sprzętów, które może przyczynić się do oparzenia bawiących się tam dzieci. Istotna jest także ochrona sprzętów przed innymi warunkami atmosferycznymi. Ważną kwestią jest także zabawa w odpowiednich warunkach pogodowych. W gorące, letnie dni narażanie dzieci na długotrwałą ekspozycję na słońce może nie być najlepszym pomysłem. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się miejsca lekko zacienione, gdzie postawi się sprzęty, a dzieci będą osłonione od silnych promieni słonecznych.

Kolejnym ważnym elementem do zwiększenia bezpieczeństwa zabawy dzieci w takich miejscach jest wybór odpowiedniej bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw. Oprócz kwestii estetycznej, nawierzchnia to kluczowy element w minimalizowaniu ryzyka upadków. W obecnych czasach wybór nawierzchni jest szeroki, tak samo jak różnorodność materiałów posiadające właściwości amortyzujące i zapewniające całkowite bezpieczeństwo podczas zabawy. Jaka zatem powinna być bezpieczna nawierzchnia?

Bezpieczne podłoże na prywatny plac zabaw musi spełniać odpowiednie standardy zawarte w normie PN-EN 1177. Główne założenie to ochrona przed urazami głowy (HIC), które określa maksymalną wysokość upadku (w centymetrach), przy której uderzenie nie doprowadza do utraty życia. W strefie bezpiecznego upadku zakazane jest używanie powierzchni twardych. Zaleca się użycie nawierzchni odpowiednie dobranej do wysokości urządzeń, właściwie przygotowanej i zamontowanej. Zastosowanie odpowiedniej nawierzchni jest rzeczą bardzo ważną i cechująca bezpieczną zabawę na placu zabaw. Przykładem dobrej nawierzchni jest mata gumowa na plac zabaw, w której guma ugina się pod naciskiem i łagodzi wszelkie upadki. Taka nawierzchnia jest też antypoślizgowa, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, bo guma zapewnia świetną przyczepność. Dodatkowo jest odporna na ścierania i wodoprzepuszczalna, a więc woda po deszczu nie zatrzymuje się na jej powierzchni.

Kolorowa bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Zalety bezpiecznej nawierzchni

  • Zalety bezpiecznej nawierzchni są zależne od jej rodzaju, ale najważniejsze cechy są wspólne, a są to:
  • Zmniejszenie ryzyka urazów (urazy głowy, otarcia) przy upadkach.
  • Amortyzacja, ochrona stawów podczas wykonywania skoków przez dzieci (odciążanie stawów).
  • Tłumienie hałasu – warto wybrać podłoże, które będzie pochłaniało wstrząsy i wibracje, a więc posiada w sobie izolacje akustyczną.
  • Niektóre rodzaje są wodoprzepuszczalne – woda wsiąka do gruntu.
  • Trwałe – odporne na ścieranie i działanie promieni słonecznych.
  • Estetyczny, oryginalny wygląd – szeroki wybór kolorów.

Nawierzchnie na plac zabaw – na co zwrócić uwagę?

Czy pilnując swoje dzieci na placu zabaw zwróciłeś/aś uwagę z czego wykonane jest podłoże pod nim? Być może nie, ale nawierzchnia ta to istotna kwestia, która zwiększa bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw i zmniejsza ryzyko urazów podczas upadków, dlatego jej wybór nawet na przydomowy plac zabaw jest tak ważny. Czym się zatem kierować zanim podejmie się decyzję kupna?

  1. Nawierzchnia placu zabaw powinna posiadać wszelkie atesty i certyfikaty potwierdzające wymogi higieniczne i środowiskowe. Bezpieczna nawierzchnia musi spełniać wymogi zawarte w normie PN-EN 1177, a więc musi zapewnić odpowiedni poziom amortyzacji.
  2. Ocenienie krytycznej wysokości upadku HIC. Na podstawie wysokości swobodnego upadku dobiera się określoną grubość nawierzchni, która zminimalizuje uraz podczas upadku i dobrze zamortyzuje. A więc grubość nawierzchni powinna być tym większa im wyższe są dostępne urządzenia na placu. Kryterium HIC wyznacza także strefę bezpieczną dla urządzeń znajdujących się na placu zabaw. Nieważne od rodzaju nawierzchni, czy będzie to nawierzchnia gumowa, piasek, żwir, kora czy inna ważne jest odpowiednie ułożenie, a także zainstalowany system odprowadzania wody, by możliwość zabawy była nie tylko w te pogodne dni.
  3. Nawierzchnia bezpieczna powinna być także antypoślizgowa, a więc mieć wysoki współczynnik tarcia, który zapewni wysoką przyczepność w każdych warunkach, zarówno suchych jak i mokrych. Takie nawierzchnie redukują ilość poślizgów i upadków.
  4. Kolejna ważna rzecz to trwałość i wytrzymałość. Podłoże na domowy plac zabaw będzie używane często, powinno być zatem elastyczne, by wytrzymać intensywność użytkowania przez długi czas, a także być odporne na wszelkie warunki atmosferyczne.

Gumowe nawierzchnie oferowane przez firmę 4iQ są w kilku wariantach kolorystycznych i różnych wymiarach. Te nawierzchnie posiadają właściwości antypoślizgowe, są odporne na ścieranie i na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto są wodoprzepuszczalne i odporne na zabrudzenia oraz cechują się wyjątkową estetyką i łatwością czyszczenia.

Bezpieczna nawierzchnia gumowa na przydomowy plac zabaw

Gumowa mata na plac zabaw – porównanie

Wybór mat na plac zabaw jest ogromny. Nawierzchnie gumowe mogą mieć różne grubości i o różnych kolorach. Poniżej porównanie.

Rodzaj

Wskaźnik HIC

Wymiar

Dostępne kolory

Przeznaczenie

Zastosowanie

Metoda łączenia

Kształt

Nawierzchnia gr. 2 cm

60 cm

50x50cm (4 płyty na 1m2)

- niebieski

- zielony

- żółty

- czerwony

Na zewnątrz, ochrona przed upadkiem

- przydomowe boisko

- ogród

- przydomowy plac zabaw

- strefy aktywności

-

kwadrat

Nawierzchnia gr. 4 cm

130 cm

50x50cm (4 płyty na 1m2)

- niebieski

- zielony

- żółty

- czerwony

Na zewnątrz, ochrona przed upadkiem

- przydomowe boisko

- ogród

- przydomowy plac zabaw

- strefy aktywności

Kołki plastikowe

kwadrat

 

Płyty gumowe stanowią bezpieczny dla dzieci podkład pod wszelkie konstrukcje na przydomowym placu zabaw. Mają wiele zalet: bez względu na grubość maty gumowe świetnie amortyzują upadki, są przeciwpoślizgowe - guma zapewnia świetną przyczepność. Płytki na plac zabaw cechują się łatwością montażu - wystarczy je ułożyć na przygotowanym podłożu.

Maty gumowe na prywatny plac zabaw są wysoce odporne na ścieranie i zmienne warunki pogodowe - odporność na temperatury od -40 do +70 stopni. Są także wodoprzepuszczalne - woda po deszczu nie zatrzymuje się na powierzchni oraz odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu.

Gumowe maty na przydomowy plac zabaw – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy gumowa nawierzchnia może być ekologiczna?

Tak. Gumowa nawierzchnia oprócz tego, że może być bezpieczna, wytrzymała to także przyjazna dla środowiska. Może być wyprodukowana z recyklingu.

2. Dlaczego bezpieczne płytki na placu zabaw są tak ważne?

Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw to gwarancja zminimalizowania urazów podczas upadków, które nierzadko zdarzają się podczaj intensywnej zabawy z rówieśnikami.

3. Jak utrzymać płyty gumowe w czystości?

Zalecane jest systematyczne przecieranie powierzchni maty środkami dezynfekującymi. W ten sposób utrzymamy czystość, a dodatkowo zapobiegniemy powstaniu nalotów, które mogłyby obniżyć antypoślizgowy charakter.

4. Jak samodzielnie zamontować nawierzchnie gumową?

Na początku należy przygotować odpowiednie podłoże – może to być beton lub asfaltowa wylewka. Następnie należy ułożyć płyty, każda z nich doskonale do siebie pasuje/ Wystarczy dopasować brzegi do siebie i docisnąć. Maty można układać równolegle lub z tzw. przesunięciem w zależności od własnych preferencji.

5. Czy maty gumowe się klei czy nie?

Klejenie nawierzchni gumowej do podłoża jest możliwe, ale nie jest koniecznością. Zależy to od indywidualnych preferencji właściciela obiektu. Aby uzyskać najlepszą przyczepność płytek, zaleca się nałożenie podkładu na dolną stronę płytki. Klej poliuretanowy 1:1 i terpentyna są stosowane jako podkład. Klej należy nałożyć na spód płytki, wyrównać za pomocą pacy i mocno docisnąć płytkę do powierzchni. Trzeba upewnić się, że dolna powierzchnia płytki jest całkowicie pokryta klejem. Czas utwardzania kleju zależy od temperatury i wilgotności otoczenia. Nie mniej płyty te są dość ciężkie, więc użycie kleju jest opcjonalne – choć zalecane dla lepszej przyczepności. Ich waga nie pozwala jednak na swobodne przesuwanie.

Nawierzchnie bezpieczne – dobra inwestycja

Dziecięce chwile to tworzenie wspomnień na lata. Warto, aby ten czas był wspominany wyłącznie pozytywnie, dlatego warto zapewnić dzieciom należyte bezpieczeństwo podczas zabawy na świeżym powietrzu oraz zagwarantować im ochronę bez ograniczania ich dziecięcej kreatywności. Dzięki pobudzaniu kreatywności dzieci rozwijają się zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Dlatego użycie bezpiecznej nawierzchni na przydomowym placu zabaw jest ważne, by osiągnąć zamierzony efekt. Nawierzchnia na plac zabaw odgrywa istotną rolę w tworzeniu funkcjonalnych i bezpiecznych przestrzeni rekreacyjnych dla dzieci. Warto w nią zainwestować!

Powiązane posty

Share this content

close

Lista życzeń