Nawadnianie roślin w ogrodzie – najważniejsze kwestie i systemy
Published : 04. lipca 2024 r.
Nawadnianie roślin w ogrodzie
Okres letni i coraz cieplejszy klimat, a tym samym gorące promienie słońca nierzadko wysuszają ziemię. Konsekwencją takiej pogody jest niszczenie naszych trawników, roślin i warzyw z własnej uprawy, które przecież są tak mocno przez wszystkich wyczekiwane po zimie. Chcąc mieć estetyczny ogród i piękne rośliny warto pomyśleć o odpowiednim ich nawadnianiu. Piękny, wykoszony i zielony trawnik to marzenie każdego posiadacza przydomowej powierzchni, każdego kto chce wyjść boso na poranną rosę i cieszyć się zadbanym ogrodem. Dlatego tak ważne jest jego nawadnianie, szczególnie w okresie letnim, kiedy to rośliny, trawa i warzywa potrzebują tej wody najwięcej. Nie mniej często brakuje nam czasu na regularne dbanie o to, dlatego doskonałym rozwiązaniem okaże się system nawadniania gleby. Inwestycja ta nie tylko ułatwi pielęgnację, ale także zaoszczędzi czas, energię i wodę.
Zalety automatycznego systemu nawadniania
- Dokładność nawadniania – dzięki systemowi nawadniania rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody i o prawidłowym czasie. Łatwy programator pozwala na dostosowanie częstotliwości i czasu podlewania (zaprogramowane podlewanie w dogodnych dla roślin godzinach – wczesny ranek czy późny wieczór). System chroni rośliny przed niedoborem wody oraz nadmierną wilgocią.
- Oszczędność czasu i energii – nie trzeba podlewać ręcznie, rozciągać węża czy nosić ciężkich konewek z wodą i pamiętać o każdej roślince, system robi to za nas oszczędzając naszych sił. Ponadto nie musimy pamiętać o tym codziennie, wystarczy raz ustawić i gotowe.
- Oszczędność wody - uzyskujemy wspaniałe rezultaty przy mniejszym zużyciu wody niż przy tradycyjnym podlewaniu. Zraszacze czy kroplówki pozwalają na dostarczenie wody bezpośrednio do roślin, co minimalizuje straty wody i zapewnia efektywne wykorzystanie wody ze zbiorników, a także mniejsze rachunki za wodę. Szacuje się, że zużycie wody jest o 50% niższe.
- Estetyczny ogród – dzięki programatorowi podlewania można cieszyć się nieustannie estetycznym ogrodem, bo gdy nas nie ma w domu, system działa i odpala się we właściwych momentach dnia, by roślinom dostarczyć wody.
- Czujniki deszczu – niektóre systemy nawadniania posiadają czujnik deszczu, wykrywając deszcz automatycznie się wyłączają, a podlewaniem zajmuje się natura. Unikamy wtedy nadmiernego nawodnienia.
- Zapobieganie chorobom – system nawadniania w postaci kroplowników zmniejsza ryzyko poparzenia liści przez słońce. Dzieje się tak, bo podlewanie odbywa się w strefie korzeniowej przy samej powierzchni ziemi. Nawadnianie są poszczególne rośliny, a nie cały obszar, na którym się one znajdują. Nie zraszanie liści zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i roznoszenia się na inne rośliny.
- Łatwe w obsłudze – systemy nawadniania są łatwe w sterowaniu. Można zaprogramować harmonogram podlewania i nie przejmować się niczym więcej. System wszystko zrobi za nas.
Zalet jak widać jest dużo, ale niestety systemy takie posiadają także wady. Jedną z nich jest cena wykonania projektu i całej instalacji. Na szczęście jest to wydatek jednorazowy i patrząc na późniejsza oszczędność wody i energii, inwestycja szybko się zwróci. Automatyczne systemy nawadniania sprawdzą się idealnie dla osób, które dopiero planują budowę ogrodu. Osoby, które ten ogród już mają muszą liczyć się z przekopaniem go, co może być później zauważalne w użytkowaniu. Dodatkowo elementy tego systemu mogą ulec mechanicznym uszkodzeniom rurociągów w wyniku przeprowadzania zmian terenu przez właścicieli.
Porównanie systemów nawadniania
Każdy system nawadniania ma swoje unikatowe cechy. Poniżej przedstawiamy porównanie kilku z nich.
1. System nawadniania 34-punktowy:
- Zestaw nawadniający do szklarni, ogrodu, grządek, pergoli i wszelkiego rodzaju powierzchni wymagających punktowego lub natryskowego podlewania.
- Zestaw pozwala zbudować funkcjonalny system podlewania w każdym miejscu. Można go dostosować do swoich potrzeb, łączyć, przedłużać.
- Posiada 34 regulowane punkty nawadniające.
- Podłączenie do programatora czasowe i czujnika opadów.
- System DIY, samemu regulujemy w jakiej odległości od siebie są punkty nawadniające dopasowując je do położenia roślin.
- Sami decydujemy ile każdy punkt oddaje wody do gruntu.
- Posiada 2 węże: 5 metrowy wąż rozprowadzający - główny o średnicy 13 mm oraz 20 metrowy wąż liniowy o średnicy 4,6 mm.
- Sposób podłączenia: wąż ze złączem 1/2 i 3/4 cala do podłączenia do kranu lub z innym wężem.
2. 10 Punktowy Automat Do Nawadniania Roślin:
- Zestaw pompuje wodę z butelki lub innego zbiornika i dostarcza ją do maksymalnie 10 doniczek, w różnych odstępach czasu, spełniając indywidualne potrzeby twoich roślin.
- Łatwy w obsłudze programator pozwala dostosować częstotliwość i czas podlewania.
- Całkowite natężenie przepływu w systemie wynosi ok. 200 ml/min.
- Sterownik posiada baterię o pojemności 2000mAh. Ładujemy ją za pomocą dołączonego kabla USB.
- Wężyk ssący o długości: 60cm zakończony sitkiem.
- Nie wymaga poświęcenia czasu oraz uwagi, całość wystarczy podłączyć do źródła cieczy, która następnie będzie dostarczana krzewom i kwiatom.
3. Ogrodowy system zraszający PREMIUM 6m lub 10m:
- Po podłączeniu przy pomocy szybko-złączki z węża otrzymujemy bardzo delikatne nawilżenie w postaci mgiełki.
- Zestaw o długości całkowitej 6 lub 10 metrów z 6 lub 8 dyszami.
- System zraszający sprawdza się doskonale w szklarniach.
- Ilość wody i oraz siła natrysku jest bezpieczna dla roślin.
- Odległości między dyszami można zmniejszać przez docinanie rurki.
- Łączniki można zdejmować i modyfikować. Zestawy można ze sobą łączyć w celu uzyskania dłuższych linii bez żadnego problemu.
Jakie są inne rodzaje nawadniania gleby i roślin – wady i zalety
Podlewanie ręczne wężem i zraszaczem
Metoda, która przychodzi na myśl jako pierwsza, a zarazem jedna z tańszych. I właśnie zaletą jej są niskie koszty zakupu, a także taki system sprawdzi się na niewielkich powierzchniach. Niestety są też wady:
- Wymaga czasu i energii.
- Pamiętanie, aby podlewać o właściwej porze.
- Trudno kontrolować ilość dostarczonej wody.
- Nie komfortowe na duże powierzchnie – zajmuje czas i siłę.
Podlewanie przenośnymi zraszaczami
Opcją, która może nieco ułatwić naszą pracę w systemie ręcznym są przenośne zraszacze. Wystarczy ustawić je w ogrodzie, połączyć za pomocą szybkozłączki do węża ogrodowego i ogród podlewa się sam. Trzeba tylko pamiętać o jego przestawianiu w miejsca, w które woda nie sięga. Jest to dość problematyczne przy nie formatowych działkach, nie mniej pomaga, ponieważ pokrywa większą część powierzchni nie wymagając przy tym naszej ciągłej obsługi. Są mobilne. A jakie są wady:
- Podlewanie wyłącznie regularnych powierzchni.
- Konieczność pamiętania i przestawiania go w inne miejsca ogrodu.
- Trzeba nadzorować czas podlewania.
- Ręczne podlewanie nieregularnych fragmentów trawnika.
- Trudno dobrać odpowiedni zraszacz.
Inwestycja na lata
Jeszcze masz wątpliwości co do tego czy zainwestować w automatyczny system nawadniania? Nie potrzebnie! Zrób sobie prezent i zadbaj o swój ogród. Nawet w momencie wyjazdu na dłuższy urlop ogród będzie zaopiekowany i nawodniony bez konieczności ciągłej obsługi, noszenia konewek, rozciągania węża czy przestawiania zraszaczy. System posłuży na wiele lat, a ogród będzie piękny!