Najmodniejsze kolory drzwi wewnętrznych – jak dobrać kolor drzwi? Trendy 2024r.
Published : 08. sierpnia 2024 r.
Wybór drzwi do domu – od czego zacząć?
Wybór drzwi do domu czy mieszkania to kwestia bardzo istotna i wymaga dokładnego przemyślenia. Wszak jest to decyzja na kilka lat, bo przecież nie każdego stać by wymieniać drzwi wewnętrzne co roku czy zgodnie ze zmieniającymi się trendami na rynku. Wybierzmy styl uniwersalny, który z biegiem lat będzie pasował dalej do wymiennych elementów domu. Aranżując wnętrze od podstaw czy przygotowując się do gruntownego remontu, trzeba nie tylko dobrać odpowiednie skrzydła drzwiowe, ale także zdecydować o kolorystyce i stylu wszystkich elementów pomieszczenia, by ze sobą współgrały. Nasz nastrój i samopoczucie generowane są w dużej mierze od barw, którymi się otaczamy. Zanim zaczniemy projektować swój kąt warto zastanowić się czy wnętrze ma motywować do pracy, dodawać energii i pobudzać do działania czy działać uspokajająco i relaksująco. Dzięki kolorom możemy także optycznie zwiększyć czy zmniejszyć pomieszczenie oraz dodać mu chłodu lub ciepła i przytulności. Dlatego zanim zdecydujemy się na jakiś kolor warto przyjrzeć się wielkości pomieszczenia. W małych pomieszczeniach sprawdzą się jasne drzwi, które wizualnie powiększą pomieszczenie, ciemne drzwi natomiast dają efekt odwrotny i dodają tajemniczości. Tak więc wybór odpowiednich kolorów, zarówno drzwi, podłogi, ścian, okien i innych elementów wnętrza jest tak ważne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie tej tematyki.
- Do czego dopasować kolor drzwi? Kontrastowe czy wtapiające się w otoczenie?
- Jaka jest zasada doboru koloru drzwi do podłogi, okien i innych elementów?
- Jaki kolor drzwi pasuje do różnego rodzaju podłóg: szarych, drewnopodobnych, białych?
- Jaki kolor drzwi jest najmodniejszy?
- Jak kolory oddziałują na samopoczucie?
- Drzwi wewnętrzne – jaki kolor wybrać? Buduj atmosferę domową - kolorem i detalami
- FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.
Do czego dopasować kolor drzwi? Kontrastowe czy wtapiające się w otoczenie?
Drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, oddzielając od siebie pomieszczenia, chroniąc przy tym prywatność mieszkańców, ale przede wszystkim dekoracyjną – uzupełniają wnętrze domu czy mieszkania. Ich wybór nie jest rzeczą łatwą, dopasowanie ich do wszystkiego by oddały charakter pomieszczenia i estetycznie współgrały z resztą dodatków to nie lada wyzwanie.
Zanim zdecydujemy się na konkretny kolor drzwi początkowo należy zastanowić się w jakim stylu planujemy urządzić dom, mieszkanie czy dane pomieszczenie. Zupełnie co innego będzie pasować w przypadku stylu nowoczesnego i zupełnie co innego będzie się sprawdzało w stylu klasycznym, skandynawskim czy jeszcze innym. Głównym pytaniem jakie warto sobie tu zadać jest to czy chcemy, aby drzwi były elementem kontrastującym i stanowiły wyrazisty i rzucający się w oczy punkt stylizacji wnętrza? A może chcemy przestrzeń stonowaną, tak by drzwi wtopiły się w otoczenie i stały się jednością z pozostałymi elementami? Jeszcze niedawno wybierając kolor skrzydła drzwiowego dopasowywało się go jedynie do okien, podłogi i ścian. Dziś warto zestawić drzwi nie tylko z tymi trzema elementami, ale także z meblami, listwami przypodłogowymi i innymi dodatkami. Nie sugerujmy się barwą jedynie jednego składnika. Jeśli zwrócimy uwagę na więcej elementów i skrupulatnie do tego podejdziemy to nadamy wnętrzu harmonii i przemyślanej kompozycji. Zgrane detale to gwarancja sukcesu i satysfakcjonującego nas efektu na wiele lat. Zacznijmy od przeanalizowania całego pomieszczenia, aby otrzymać komponującą się kolorystkę listew przypodłogowych, ram okiennych, drzwi wewnętrznych, a następnie mebli i ścian. Drzwi mogą pasować do okien, mogą być przedłużeniem podłogi, wtapiać się w ścianę lub po prostu mogą rzucać się w oczy i stanowić oryginalny styl. Warto zastanowić się także nad funkcją danych pomieszczeń i do nich dopasować kolory. Wszak nie każde pomieszczenie musi być zaprojektowane tak samo, a co więcej każde z nich może mieć swój niepowtarzalny styl – jedno może być w stylu klasycznym, drugie natomiast już w stylu modernistycznym – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Przykładowo w sypialniach czy gabinetach do pracy sprawdzą się relaksujące błękity i pastelowe kolory dla spokoju i pobudzania kreatywności. Natomiast pomieszczenia, w których tętni życiem – pokój dziecięcy do zabaw czy kuchnia – warto zastosować kolory, które dodają energii, czyli czerwień i pozostałe nasycone kolory.
Prosta forma drzwi sprawdzi się dobrze we wnętrzach nowoczesnych, bez zdobień, ale z subtelnymi przeszkleniami czy delikatnymi frezami. We wnętrzach klasycznych, tradycyjnych można pozwolić sobie na bogatsze zdobienia. Drzwi, które się wtapiają w ścianę charakteryzują się minimalistycznym stylem. Nie mniej wybór i tak zależy od indywidualnych preferencji – jeśli jesteś typem człowieka, który nie idzie za standardowymi wyborami, kieruj się intuicją i wybierz to co najlepiej Ci się podoba. Nawet jeśli miałyby być to zielone drzwi do białej sypialni. Czemu nie, kreatywne rozwiązania są nieszablonowym i ciekawym wykończeniem wnętrz. W dzisiejszych czasach świeże, nowoczesne podejście podkreśla osobowość wnętrza, coraz częściej spotyka się drzwi w głębokich, nasyconych kolorach, które wpływają pozytywnie na atmosferę w domu. Nie mniej klasyczna biel i odcienie drewna wciąż są uniwersalnym wyborem i niezmiennie komponują się dobrze z każdym wnętrzem.
Jaka jest zasada doboru koloru drzwi do podłogi, okien i innych elementów?
Niestety nie ma jednej konkretnej zasady, która wskaże idealne dopasowanie kolorów wnętrza. Natomiast są pewne kwestie, które zaraz omówimy, pomagające podjęcie decyzji odnośnie koloru drzwi. Warto jednak pamiętać, że wybierając kolor drzwi trzeba kierować się własnymi preferencjami i tym co się nam podoba, a nie przemijającą modą. Skrzydła drzwiowe można dopasować zarówno do podłogi, ram okiennych jak i mebli. Trzeba jednak pamiętać, że dopasowanie do jednej części to nie jest dobre rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów.
Na początku trzeba zastanowić się jaki chcemy osiągnąć efekt? Jak łączyć kolory i tekstury by nadać wnętrzu energii i prawidłowo i ciekawie wkomponować kolor drzwi do pomieszczeń, by nie było nudno. Jeśli projektujesz dom w stylu nowoczesnym wykorzystaj siłę kontrastu, który urozmaici aranżację. Jeśli stawiasz na subtelne wnętrze i domową harmonię postaw na monochromatyczność, czyli zestawienie różnych tonacji jednej barwy. Jeśli lubicie kolory i mnóstwo energii zdecyduj się na harmonię analogiczną, czyli zastosuj w swoim domu trzy odcienie sąsiadujące na kole barw.
Drzwi wewnętrzne a podłoga
Reguła podobieństwa – dobranie drzwi do podłogi - to najczęstszy wybór, który cieszy się dużą popularnością. Klienci twierdzą, że te dwa elementy muszą występować w podobnym kolorze. Jasne odcienie pasują do mniejszych pomieszczeń, optycznie je powiększając, dodając tym samym przytulności i ciepła. Połączenie podobnych odcieni drzwi i podłogi spowoduje, że we wnętrzu zapanuje harmonia. Dodatkowo jeśli jest to drewno warto zadbać o to, by wzór drewna i faktura również były jak najbardziej do siebie zbliżone. Osoby, które nie preferują tak spokojnych i subtelnych połączeń, nie boją się wyzwań i stawiają na oryginalność - mogą postawić na kontrast i dopasować ciemne drzwi do jasnej podłogi lub na odwrót. Jest to ciekawa propozycja, która ożywi wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża różnica może dać odwrotny skutek i spowoduje aranżacyjny chaos.
Drzwi wewnętrzne a okna
Dopasowanie do siebie elementów stolarki okiennej i drzwiowej to kolejny popularny wybór pod względem kolorów. Tu podobnie jak z podłogą, do jasnych ram dobiera się jasne drzwi, do ciemnych – ciemne. Dobranie kolorystyczne tych dwóch elementów jest dobrym wyborem, gdyż są one najrzadziej wymieniane w domu, więc stanowią dobry niezmienny komplet na lata. Przy takim zestawieniu nie będzie trzeba martwić się o ich zmianę podczas remontów, malowania ścian czy wymiany mebli. Trzeba jednak pamiętać, że kolor ramy okiennej zawsze będzie ciemniejszy, gdyż patrzymy na nie pod światło, dlatego trzeba to uwzględnić przy wyborze ciemnego odcienia.
Drzwi wewnętrzne a ściany
Dzięki dopasowaniu skrzydeł drzwiowych do koloru ścian uzyskamy gładkie przejścia oraz spójność. Jednakowy lub zbliżony kolor drzwi i ścian będą pełnić doskonałe tło dla mebli i pozostałych dodatków wnętrza. Taki zabieg jest często stosowany w nowoczesnych wnętrzach tworząc zjawiskową taflę pozwalając tym samym na monochromatyczne zestawienia. Ciekawym pomysłem jest zestawienie kolorów kontrastujących ze ścianą, np. jasne drzwi na tle ciemnej ściany i odwrotnie lub bardzo soczysty kolor drzwi (zielony, czerwony, różowy) skomponowany z białą ścianą. Tak uwidoczniony element pomieszczenia pozwala podkreślić je i stworzyć niebanalne, kreatywne wnętrze.
Drzwi wewnętrzne a meble
Kolor drzwi można dopasować do mebli, niestety tutaj istnieje pewne ryzyko. Meble to ta część domu, która z czasem staje się niemodna lub zwyczajnie przestaje nam się podobać lub ulega zniszczeniu. A jest to element, który bezproblemowo można wymieniać co jakiś czas, tak więc jeśli zdecydujemy się na wybór koloru drzwi (których tak często się nie wymienia) do mebli, trzeba mieć na uwadze zmiany, które mogą nastąpić w przyszłości.
Drzwi wewnętrzne a listwy przypodłogowe
Dzięki połączeniu kolorów listew podłogowych, ram okiennych i drzwi uzyskamy stylistyczną ramę dla pomieszczenia. W tym przypadku kolor posadzki może być zupełnie inny, ale jeśli listwy i drzwi będą ze sobą współgrać to wszystko będzie się komponować. Ciekawym pomysłem jest tu zastosowanie wyższych listew przypodłogowych (cokołki przypodłogowe).
Drzwi wewnętrzne - białe
Biel to kolor najbardziej uniwersalny i ponadczasowy, zawsze dobre rozwiązanie jak nie mamy pomysłu do czego dopasować drzwi. Biel sprawdza się wszędzie, niezależnie od koloru pozostałych dodatków, pasuje do wielu zestawień barw i stylów. Skrzydła drzwiowe białe wpiszą się w każde pomieszczenie i będą pasować do różnego rodzaju ścian, podłóg czy okien. Biel to opcja bezpieczna i dobra decyzja na lata, w razie remontów, przemalowań dalej będzie pasować, a dodatkowo dodaje przestronności i wyjątkowej lekkości.
Drzwi wewnętrzne – drewno
Drewno to kolejny uniwersalny kolor, na który decydują się klienci. Drewno ma odcienie jasne, średnie i ciemne. Odcienie dopasuj do siebie, by były jak najbardziej zbliżone. Trzeba jednak pamiętać, że ramy okiennie wydają się ciemniejsze, ponieważ patrzymy na nie od światło i trzeba mieć to na uwadze przy wyborze ich odcienia. Większe niezgodności w odcieniu nie wyglądają dobrze. Dobrze jest także dopasować wzór usłojenia danych elementów. Ciemne drzwi, aby nie przytłoczyły warto skomponować z jasnymi kolorami ścian i innych elementów.
Drzwi wewnętrzne – szare
Najnowsze trendy coraz częściej preferują kolor szary, który tak samo jak biel staje się ponadczasowy, uniwersalny i stonowany. Tym samym stanowi dobre tło dla wielu różnorodnych aranżacji. Kolor szary pasuje niemal do każdego rodzaju i koloru podłogi. Uzupełniają powierzchnie betonowe czy kamienne, wpisują się w styl loftowy, minimalistyczny czy industrialny.
Do czego zatem dostosować kolor drzwi? Na pewno nie do jednego elementu. Warto wziąć pod uwagę chociaż 3 elementy, które będą się ze sobą komponować, np. drzwi, okna i podłoga – najczęściej wybierana opcja. Ale można także zdecydować się na inne elementy biorąc pod uwagę powyższe rady.
Jaki kolor drzwi pasuje do różnego rodzaju podłóg: szarych, drewnopodobnych, białych?
Stoisz przed wyborem drzwi i nie wiesz jaki kolor dobrać do istniejącej już podłogi? Przychodzimy z pomocą!
Szara podłoga – jaki kolor drzwi wybrać?
Szary kolor stał się w ostatnich sezonach jednym z najmodniejszych kolorów. Coraz częściej stanowi bazę wykończenia wnętrz, w tym podłóg, które przybierają najróżniejsze barwy, wzory i faktury. Jest to efektowne rozwiązanie, ale staje się niemałym dylematem, kiedy nadchodzi czas wyboru koloru drzwi do szarej podłogi. Dlatego ważne jest, aby ta decyzja podjęta była jeszcze przed montażem zarówno podłogi jak i drzwi – czyli na początku procesu aranżacji. W zasadzie stosuje się tu zasadę jak w pozostałych elementach. Jeśli stawiamy na minimalizm warto jasny kolor podłogi skomponować z jasnymi szarymi drzwiami – to powiększa optycznie pomieszczenia. Pod warunkiem, że ściany odbiegają od nich odcieniem. I na odwrót – ciemne z ciemnymi. Można też skontrastować to połączenie stawiając na oryginalność i indywidualizm. Projektanci preferują w tym przypadku jedność materiałów i faktur. Przykładowo do szarej dębowej podłogi wybierz drzwi szare dębowe oraz ościeżnice i listwy przypodłogowe. Do szarych podłóg poleca się także skrzydła drzwiowe w kolorze popielatym, białej sosny, czy piaskowego dębu. Oczywiście biel to także słuszny wybór, bo pasuje do wszystkiego. Ciekawym rozwiązaniem będą też odważne drzwi w kolorze ciemnego drewna z wyraźnymi wzorami usłojenia. Jeśli dodatkowo skomponujemy do tego parapety i meble w tym samym kolorze to uzupełnimy wnętrze. Inne rozwiązanie to granat czy bordo, które dodatkowo ożywią pomieszczenie.
Biała, jasna podłoga – jaki kolor drzwi wybrać?
Podłogi w jasnych odcieniach są coraz częściej spotykane, jest to jasny gres, bielone deski sosnowe i inne. Takie odcienie rozjaśniają wnętrze i je powiększają. Białą podłogę można skomponować z białymi drzwiami, dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenie stanie się większe, bo biel odbija światło. Jasne podłogi doskonale prezentują się także z ciemnymi drzwiami, co stanowi odważne połączenie, dodając wnętrzu nowoczesności. Do tej kombinacji warto także dopasować meble i inne dodatki w ciemniejszych kolorach.
Drewniana, ciemna podłoga – jaki kolor drzwi wybrać?
Drewniana podłoga lub drewnopodobna wnosi do pomieszczenia nutę elegancji. Wielość odcieni kolorystycznych jest spora. Warto zwrócić w tym przypadku na wzór usłojenia, ale przede wszystkim na temperaturę drewna. Nie łączmy ciepłych i chłodnych odcieni w jednym wnętrzu. Do ciemnej podłogi zastosuj jasne drzwi. Dla odważniejszych – ciemne drzwi to też słuszny wybór, ale należy pamiętać, że ciemne kolory mogą dać wrażenie pomniejszenia pomieszczenia i przytłaczać.
Czy istnieje uniwersalna zasada, jaką można wykorzystać podczas wyboru koloru podłogi i drzwi? Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać? Najlepiej polegać na sprawdzonej regule podobieństwa — kolor drzwi dobieramy do odcienia posadzki: jasna podłoga dobrze wygląda z jasnymi drzwiami i odwrotnie — ciemna posadzka pasuje do ciemnych drzwi. Jednak swój komfort jest najważniejszy i wybór drzwi zależy tylko od Was i od tego, co Wam się najbardziej podoba.
Jaki kolor drzwi jest najmodniejszy?
Trendem 2024r. w sferze kolorów jest delikatny ciepły brzoskwiniowy odcień (Peach Fuzz), który odzwierciedla bliskość i więzi, łączy młodość z ponadczasowością. Brzoskwinia wyznacza nowe trendy w budownictwie, wzbogacając umysł, ciało i serce. Kolorem roku 2024 r. jest natomiast pastelowy róż, który powoduje, że czujemy się bezpieczni i spokojni, czerpiemy radość z otaczającej rzeczywistości. Kolory zostały wybrane przez czołowych producentów farb. Nie bójmy się zatem łączyć różnych kolorów, pasteli ze sobą.
Liderem ostatnich sezonów w wyborze skrzydeł drzwiowych do domu są także odcienie szarości i beże. Także biel i jasne drewno nieustannie nie wychodzi z mody i wciąż są najczęstszymi kolorami, głównie do małych mieszkań i pomieszczeń w stylu minimalistycznym, by optyczne powiększyć przestrzenie i wprowadzić więcej światła.
Dla odważnych osób, które lubią wyzwania w aranżowaniu wnętrz wybór pada najczęściej na ciemne, nasycone kolory zielonego czy niebieskiego. Projektanci często proponują też kolor czarny, który idealnie sprawdza się w stylu loftowym i nowoczesnym. Pamiętajmy jednak, że drzwi wewnętrzne muszą komponować się z pozostałymi elementami aranżacji. Ciemne kolory najlepiej zrównoważyć z jasnymi kolorami ścian, podłóg czy mebli. Drewno w różnych naturalnych odcieniach brązu doskonale się wpisują w większość stylizacji wnętrz.
Bez względu na to, na jaki kolor się zdecydujesz będzie to dobry wybór, bo to Twoja decyzja. Kolory imitujące naturalne drewno są ponadczasowe i wciąż modne. Tak samo jak białe skrzydła drzwiowe drewno niemal nigdy nie wychodzi z mody i pasuje do każdego stylu aranżacyjnego. Jeśli chcemy ciemne oprawki, ale boimy się że przytłoczą wnętrze, zdecydujmy się na model drzwi z przeszkleniami, przez które będzie wpadało delikatne rozproszone światło. Warto także wspomnieć, że ciekawym rozwiązaniem w obecnych czasach jest postawienie na coraz modniejsze drzwi matowe, które podkreślają minimalizm i wprowadzają subtelność.
Tegoroczne trendy wnętrzarskie charakteryzują się głównie minimalizmem i nawiązaniem do natury. Stonowane, ciepłe odcienie są popularne, ale odważne barwy także mają swoje miejsce w wielu aranżacjach. Pamiętajmy, że dom to odzwierciedlenie osobowości jego mieszkańców.
Jak kolory oddziałują na samopoczucie?
Nie od dzisiaj wiadomo, że kolory mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie, humor czy koncentrację. Dlatego wybór odpowiedniego koloru drzwi jest tak ważny, ponieważ wpływa na komfort mieszkania, dodaje charakteru i nastroju wnętrzu. Dzięki kolorom możemy modelować przestrzeń na nieskończenie wiele sposobów. Badania pokazują, że kolory mają dużą silę oddziaływania na nasze emocje.
- Biały – odświeża wnętrze; ciepłe odcienie powodują przyjemny klimat, zimne natomiast wprowadzają formalny styl. Biel lubi się z drewnem.
- Czerń – przytłacza, dlatego stosuje się go jedynie w formie dodatków. Czerń dodaje elegancji.
- Szarość – klasyka sama w sobie. Powoduje wyciszenie i odprężenie.
- Czerwień i pomarańcz – dodają energii, podnoszą puls. Dodają witalności. Ożywiają przestrzeń i dodają jej dynamiki. Motywują do działania, sprawdzają się w kuchni – stymulują apetyt. Czerwień i pomarańcz pobudzają kreatywność. Nadają się do pomieszczeń, w których tętni życiem.
- Błękit – działa kojąco, najlepiej sprawdza się w sypialniach, gdyż ułatwia zasypianie. Wprowadza spokój i harmonię. Błękit łagodzi bóle głowy.
- Zieleń – uspokojenie, ożywienie i odnowienie wnętrza. Zielony wspomaga odpoczynek i redukuje stres.
- Fiolet – sprzyja regeneracji. Charakteryzuje się luksusem i wyrafinowaniem.
Kolor drzwi niezmiennie powinien komponować się z pozostałymi elementami pomieszczenia – podłogą, oknami, meblami i innymi dodatkami, tak by tworzyć spójną całość. Warto spojrzeć na paletę barw w kole, która mówi że kolory znajdujące się naprzeciwko siebie lub te sąsiadujące ze sobą – dopełniają się i wydobywają najlepsze walory estetyczne. Psychologia koloru to silne narzędzie, warto się do niej stosować i odwoływać w trakcie wyborów wystroju wnętrz, tak aby efekt był satysfakcjonujący i estetyczny.
Drzwi wewnętrzne - jaki kolor wybrać? Buduj atmosferę domową - kolorem i detalami
Wybór odpowiedniego koloru drzwi skrzydeł wewnętrznych to trudna decyzja. Zanim ją podejmiemy trzeba ją dobrze przemyśleć. Etap wybierania kolorów to jeden z pierwszych etapów projektowania wnętrza. Bowiem drzwi montuje się na ostatnim etapie aranżacji wnętrz, a jednak mają ogromne znaczenie dla całości. Dlatego wybór jego koloru musi nastąpić na etapie projektowania. Warto zatem już na samym początku skomponować kilka elementów, dokonać wizualizacji wnętrza by przekonać się czy dany kolor będzie pasował do reszty dodatków. Czy nie trzeba czegoś zmienić zanim zacznie się całkowicie budowa.
Całokształt wnętrza jest ustosunkowany w dużej mierze od drzwi, które podkreślają aranżację i dodają jej wyrazistości. Oprócz drzwi ważne są też elementy wykończeniowe, bo to właśnie te detale decydują o końcowym efekcie, jak klamka, ościeżnica, opaski maskujące czy też listwy przypodłogowe. W obecnych czasach projektanci proponują by kierować się własnymi preferencjami niż względami praktycznymi. Dlatego sięganie po ponadczasowe drzwi białe, ale także po te niecodzienne kolory są dobrymi wyborami w każdym calu. Wszak trzeba pamiętam, że w tym wszystkim najważniejsi jesteśmy my i nasze samopoczucie. Wnętrze ma się nam podobać w pełni, bo to my będziemy nim codziennie przebywać i musimy w nim się czuć dobrze i przytulnie. Szczególnie jeśli lubicie kreatywne rozwiązania – nie bójcie się ich, bo odważne wnętrza dodają uroku i energii każdemu. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to jaki będzie styl domu – wtedy dopasowanie kolorów skrzydeł drzwiowych okaże się łatwiejsze. Kluczowe jest tylko utrzymanie spójności materiałów i umiaru w tej kolorystyce – bez względu na to czy kierujemy się regułą podobieństwa czy kontrastu. Jak widzicie kolor drzwi wewnętrznych zależy od bardzo wielu czynników, dlatego decyzja o jego wyborze musi nastąpić jak najprędzej.
FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą drzwi wewnętrznych?
Najczęstszym rozwiązaniem na powiększenie pomieszczenia jest zastosowanie jasnej kolorystyki, w tym także drzwi. Wykorzystanie jasnej palety barw nie wychodzi z mody i jest najbardziej uniwersalne. Jasne kolory wpisują się w styl skandynawski, minimalistyczny i nowoczesny. Jednak jeśli jesteśmy zwolennikami ciemnych barw, je również można wykorzystać do powiększenia wnętrza. Wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz zdecydować się na drzwi częściowo lub całkowicie przeszklone. Wpadające przez nie światło optycznie powiększy pomieszczenie, pomimo wykorzystania ciemnych barw dodatków.
Kiedy stosować ciemne, a kiedy jasne kolory w pomieszczeniach?
- Kolory jasne są spokojnie, subtelne i nie agresywne – wprowadzają spokój, dlatego warto je wykorzystać w sypialni, gabinecie do pracy i salonie.
- Ciemne kolory zastosuj w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, np. salon z dużymi oknami balkonowymi.
Dlaczego drzwi i podłoga muszą współgrać?
Nie muszą. Ale są to dwa elementy wnętrza, które są kluczowe w aranżacji, a co ważniejsze rzadko wymienialne. Podłoga jest montowana na początku, drzwi natomiast później, warto, żeby te dwa elementy tworzyły spójną całość. Drzwi powinny pasować także do ścian, mebli i okien, ale do podłogi także, by zapobiec chaotycznego stylu pomieszczenia. W łączeniu kolorystyki podłogi i skrzydeł drzwiowych najczęściej stosuje się popularną regułę podobieństwa, o której już wcześniej wspominaliśmy. W skrócie wybiera się ciemne drzwi do ciemnej podłogi, jasne drzwi do jasnej podłogi. Odcienie powinny być jak najbardziej zbliżone, tak samo jak struktura i motyw obu tych elementów. Drugą regułą coraz częściej stosowaną jest reguła przeciwieństwa, w której do jasnej podłogi dajemy ciemne drzwi i na odwrót. Taki zabieg dodaje przestrzeni uniwersalnego i indywidualnego charakteru.
Jakie drzwi wewnętrzne pasują do nowoczesnego wnętrza?
Nowoczesne wnętrza to prostota i minimalizm, dlatego wybór drzwi do takiego wnętrza powinien tez charakteryzować się takimi cechami. Drzwi wewnętrzne do nowoczesnego wnętrza to drzwi o prostej formie i bez zbędnych zdobień. Delikatne przeszklenia czy frezowanie podkreślą piękno skrzydła drzwiowego. Do wnętrz nowoczesnych będą pasować kolory stonowanie, tj. ponadczasowa biel, szarość i beże.
Tradycyjne wnętrze – jakie drzwi wewnętrzne wybrać?
W tradycyjnych wnętrzach sprawdzą się drzwi bardziej zdobione. Aby podkreślić charakter pomieszczenia wybierz efektowane frezowanie połączone z wyrazistym kolorem drewna. To one stanowią o elegancji i harmonii mieszkania.
Dlaczego ościeżnica ma takie znaczenie?
Ponieważ ma ostateczny wpływ na wygląd i funkcjonalność drzwi. Dopasowanie ościeżnicy do drzwi to ważny element aranżacji wnętrza, bo całość ma wpływ na końcowy efekt stylizacyjny.
Jak dobrać drzwi do drewnianej podłogi?
Drzwi wewnętrzne należy dopasować do rodzaju i wzoru drewna podłogi. Wybór drzwi z podobnym usłojeniem zapewniają harmonię wnętrza.