Jaką wentylacje drzwi łazienkowych wybrać? Otwory czy podcięcie?
Published : 14. października 2020 r.
Czy wiesz, że otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych są regulowane przez przepisy polskiego prawa? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze – wspomniane otwory czy podcięcie? Sprawdzamy!
Prawo a wentylacja drzwi łazienkowych
Zacznijmy od sprawdzenia, co o otworach wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mówią przepisy. Zgodnie z prawem budowlanym muszą one umożliwiać swobodny przepływ powietrza pomiędzy wnętrzem pomieszczenia sanitarnego a pozostałą przestrzenią w domu lub mieszkaniu. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. można znaleźć także wzmiankę o miejscu umieszczenia otworów w drzwiach łazienkowych. Muszą znajdować się one w dolnej części skrzydła, a ich sumaryczny przekrój nie może być mniejszy niż 0,022 m2. Oszacowano, że to właśnie taki wymiar ma zapewnić nie tylko bezproblemowy przepływ powietrza, ale także wesprzeć prawidłowe i bezpieczne działanie urządzeń gazowych zainstalowanych w pomieszczeniu sanitarnym.
Otwór w drzwiach łazienkowych
Otwór w drzwiach, czyli tunel, jest ceniony przez klientów przede wszystkim za swój dyskretny i estetyczny wygląd. Na dole skrzydła w pomieszczeniu sanitarnym umieszcza się tak zwane tuleje, które tworzą rząd w jednej linii. Ile tulei wentylacyjnych znajduje się standardowo w drzwiach? Zazwyczaj w modelach przeznaczonych do łazienek można znaleźć 3 lub 5 otworów.
Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych
Zastanawiając się, jaka wentylacja w drzwiach łazienkowych będzie strzałem w dziesiątkę, masz do wyboru także podcięcia. W przeciwieństwie do opisanych powyżej otworów tego typu rozwiązanie nie ma żadnych tuneli – zastąpiono je szczeliną wentylacyjną w drzwiach, której wysokość wynosi przynajmniej 2,5 cm. Miejsce między krawędzią dolną skrzydła a podłogą zapewnia bezproblemowy przepływ powietrza, pozwalając jednocześnie zachować estetykę wnętrza.
Zamiast otworu i podcięcia wentylacyjnego w drzwiach łazienkowych możesz także zdecydować się na kratkę. Jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,022 m2. Warto jednak pamiętać, że ten sposób wentylacji drzwi w łazience jest najmniej estetyczny i nie cieszy się taką popularnością, co otwory i podcięcia.
Który sposób wentylacji łazienki wybrać?
Które z rozwiązań zapewni odpowiednią wentylację? Tak naprawdę każde z nich, o ile jest zgodne z obowiązującym prawem budowlanym, będzie dobrym wyborem. Wszystko zależy od estetyki przestrzeni i Twoich indywidualnych preferencji. Polecamy przede wszystkim podcięcie lub tuleje, dzięki którym skrzydła będą prezentować się stylowo i będą pasować zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych przestrzeni.