Gdzie najlepiej umieścić karmnik dla ptaków i kiedy to zrobić? Praktyczne porady

Gdzie najlepiej umieścić karmnik dla ptaków i kiedy to zrobić? Praktyczne porady

Published : 18. listopada 2024 r.

Karmnik dla ptaków – bezpieczne schronienie i pomoc dla ptaków

Zima i zbliżające się przymrozki to szczególnie niekorzystny czas dla naszych zwierzęcych przyjaciół – ptaków. W tym okresie, który zbliża się wielkimi krokami – warto zadbać o latające stworzenia i pomóc im przetrwać ten czas. Mowa tu głównie o ich dokarmianiu. Przede wszystkim należy wybierać odżywcze karmy i produkty przeznaczone do dokarmiania ptaków, a następnie zadbać o odpowiednie, bezpieczne i komfortowe miejsca, w którym będą mogły spożywać to co dla nich przygotujemy. Dlatego też warto zaopatrzyć się w gotowy karmnik dla ptaków lub zrobić go samemu. Jednak trzeba pamiętać o kilka zasadach, by było to miejsce bezpieczne dla latających zwierząt.

  • Gdzie i kiedy najlepiej umieścić karmnik dla ptaków?
  • O czym należy pamiętać montując karmnik dla ptaków?
  • Karmnik w ogrodzie/na podwórku – dlaczego warto tam go umieścić?
  • Dokarmianie ptaków zimą – o czym pamiętać?
  • Jak dbać o karmniki?

    Gdzie i kiedy najlepiej umieścić karmnik dla ptaków?

    Decydując się na domek dla ptaków, w celu ich dokarmiania trzeba dobrze przemyśleć miejsce jego umieszczenia. Dokarmianie ma być przyjemne, korzystne dla ptactwa i nie może wiązać się z niebezpieczeństwem. I choć wydawałoby się, że karmnik można umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie – niestety tak nie jest. Należy pamiętać, że ma być to bezpieczna ostoja, w której latające zwierzęta będą mogły odpocząć, dobrze zjeść i nabrać więcej energii, która w tym czasie jest im bardziej potrzebna. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego miejsca karmnika.

    Zanim jednak wybierzemy odpowiednią przestrzeń zadbajmy na początku o konstrukcję karmnika – powinien być tak zbudowany by ptaki miały dostęp do ziarenek z każdej strony, a nie szukały wejścia. Zasobnik na karmę dla ptaków należy umieścić z dala od ruchliwej drogi i chodników oraz niebezpiecznych dla nich drapieżników, by zapewnić im spokój w spożywaniu pożywienia. Karmnik można zarówno postawić na stojaku do karmników jak i powiesić na drzewie. Wybierając tą drugą opcję pamiętajmy by wybrać gałąź (daleko od grubego pnia), do której nie dopadnie się żaden skaczący po drzewach kot, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla najmniejszych gatunków ptaków, skutecznie je odstraszając i pozbawiając możliwości odpoczynku i nasilenia się. Wieszając ptasi domek na drzewie możesz też wykorzystać długą linkę i powiesić tak karmnik, aby miał wystarczająco dużą, pustą przestrzeń wokół, by żadne zwierzę nie miało możliwości na niego skoczyć. Najważniejsze jest ustawienie domku ptaków na dużej wysokości nad ziemią i jak najdalej od pnia, tak aby ptaki były jak najbardziej bezpieczne przy swoim domku i miały dobrą widoczność, gdyby zbliżało się niebezpieczeństwo.

    Najbardziej optymalne miejsce dla karmników to blisko gęstych, kłujących krzewów i zarośli oraz drzew o drobnych gałązkach. W takich warunkach ptaki bez problemu obserwują otoczenia swojego domku z pożywieniem oraz mają łatwiejszą możliwość ucieczki w razie spłoszenia przez jakieś zwierzę. W pobliżu krzewów, drzew i podobnych miejsc ptaki czują się najbardziej komfortowo i mogą tam chować się przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i wspomnianymi drapieżnikami.

    Dobrym rozwiązaniem są także specjalne wieszaki na karmniki, które przytwierdza się do ściany budynku, która dodatkowo ociepla miejsca dla ptaków. Lub też masywne stojaki na karmniki.

    Zawartość karmnika ma także znaczenie na wybór miejsca jego umieszczenia – umieść go tam, gdzie przebywają i szukają pożywienia ptaki.

    • Wypełniony tylko nasionami – najlepiej umieścić go w pobliżu zarośli/klomb, gdzie ptaki spożywające nasiona będą czuły się najbezpieczniej. Trzeba jednak pamiętać by miejsce było dobrane tak, by nie dostały się do niego nieproszeni goście, tj. wiewiórki, szopy czy niedźwiedzie i inne drapieżniki, jeśli nie chcemy by okradły ptasią stołówkę.
    • Wypełnione ciastem łojowym/ptaki żywiące się pniami drzew – najlepiej umieścić w pobliżu dużych drzew, gdzie pożywienie znajdą, np. dzięcioły, które będą czuć się w nim komfortowo.
    • Ptaki żywiące się na ziemi (np. gołębie) – preferowanie umieszczenie karmnika jak najbliżej ziemi, jednocześnie pamiętając o zagrożeniach.

    Wielkość i stabilność domku dla ptaków również ma znaczenie. Im mniejszy i lżejszy karmnik tym miejsce powinno być dobrane jak najdalej od przewiewów. Jeśli zatem Twój ogród jest dość otwarty – znajdź miejsce najmniej narażone na silne podmuchy wiatru, który może przewracać karmniki dla ptaków i wytrącać z nich pożywienie – przez to ptaki się zniechęcą do przebywania w tym miejscu. Duże karmniki natomiast powinny być zabezpieczone mocnymi hakami, wieszane na grubych gałęziach lub postawione na solidnych stojakach, by utrzymać ciężar samego karmnika, ale także i przybywających do niego ptaków.

    Kolejną rzeczą o jakiej warto pamiętać wybierając miejsce dla ptaków jest oddalenie się od przeszklonych miejsc, tak by w razie ucieczki ptaki nie uderzały w okna, które stanowią nie małe niebezpieczeństwo dla latających przyjaciół. W oknach odbija się niebo i drzewa, a to bardzo dezorientuje ptaki, ponieważ widzą one przejrzystą drogę ucieczki, a nie przeszkodę. Zderzenie z przeszkloną powierzchnią może doprowadzić do śmierci ptaka. Umieszczając karmnik w pobliżu balkonu czy okien zadbaj o to, aby na oknach znajdowały się rolety, firany itp. Ważne jest także ochrona karmników przed złą pogoda i umieszczenie ich pod zadaszeniem, tak by śnieg i lód nie zakopały pożywienia i nie utrudniały dostania się do niego ptakom.

    Czy można powiesić karmnik na balkonie?

    Nie każdy jednak posiada ogród, gdyż mieszka w bloku. Czy zatem umieszczenie karmnika na balkonie będzie dobrym wyborem? Jasne! Mieszkanie w bloku to nie przeszkoda, żeby dokarmiać ptaki. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad. Podajnik z karmą dla ptaków można z powodzeniem zawiesić na barierkach balkonu lub postawić na zewnętrznym parapecie. Jednak montując karmnik w takich miejscach trzeba pamiętać o ich solidnym przymocowaniu, tak by zapobiec jakiemukolwiek wypadkowi – zarówno ptaków jak i osób z zewnątrz. Balkon to mały wybór spokojnego miejsca dla ptaków, ale nie niemożliwy. Zamontuj karmnik na barierkach balkonu, by były dalej od okien i czuły się bezpieczne lub wybierz takie okno z parapetem, gdzie będzie najmniejszy ruch. Umieszczenie domku dla ptaków w bloku to super pomysł, pozwalający na przyglądanie się im i poznawanie ich świata.

    O czym należy pamiętać montując karmnik dla ptaków?

    O miejscu montowania karmników pisaliśmy wyżej – jest to rzecz najważniejsza. Ale o czym jeszcze pamiętać? Także o swojej wygodzie. Dobrze będzie, jeśli karmnik będzie umieszczony w miejscu dla Ciebie widocznym, ale także tam gdzie będziesz miał łatwy dostęp do jego czyszczenia i uzupełniania pożywienia. Pamiętaj, że ptaki walcząc o ziarenka mogą nieco nabrudzić, więc wybierz miejsce, które będzie łatwo do sprzątania oraz łatwe do ich szybkiego zdemontowania w razie gdy przyjdzie taka potrzeba.

    Karmnik w ogrodzie/na podwórku – dlaczego warto tam go umieścić?

    Okres jesienno-zimowy to utrudniony czas dla ptaków, przede wszystkim w zdobywaniu przez nich jedzenia. Czasami zdobycie go jest wręcz niemożliwe. Dlatego też warto zainwestować w karmnik dla ptaków wiszący lub stojący lub zrobić go samemu i umieścić w swoim ogrodzie, by pomóc ptactwu na przeżycie w tym okresie.

    Dlaczego warto zamontować w swoim ogrodzie domek dla ptaków? Należy pamiętać, że te zwierzęta są niezwykle przyjazne i przydatne dla ludzi. Buszujące w naszych ogrodach szkodniki są dla nich idealnym łupem. A ich śpiew umila nam czas spędzony na świeżym powietrzu w okresach wiosenno-letnich. Ponadto dzięki dokarmianiu w ogrodzie razem z rodziną możecie podziwiać różne gatunki ptaków i ich walkę o każde ziarenko. Dłuższe obserwacje spowodują, że się zdziwisz jak różnorodne są ptaki. Dzięki temu możesz także wyćwiczyć w dzieciach dobre nawyki dbania o zwierzęta. Dodatkowo jeśli jesteś obserwatorem ptaków lub po prostu lubisz nawiązywać kontakt z naturą i obserwować ją z bliska to ustawienie karmnika stojącego w swoim ogrodzie to fantastyczny sposób na rozwijanie przyrodniczej pasji i przyciąganie do siebie pierzastych przyjaciół. To tylko kilka powodów, dla których warto zadbać o ptaki i pomyśleć o ptasiej stołówce. Nie mniej, kiedy już się na to zdecydujemy należy regularnie uzupełniać w nim karmę i dbać o jego czystość.

    Dokarmianie ptaków – kiedy zacząć i o czym pamiętać?

    Ptaki są samowystarczalne, ale okres zimowy jest dla nich trudny do przejścia, dlatego warto je wspomóc poprzez dokarmianie. Kiedy już wiemy gdzie umieścić domek ptaków, kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniego pożywienia i zapewnienie im wody. Najlepiej zacząć dokarmianie w momencie jak spadnie pierwszy śnieg lub gdy przyjdą pierwsze przymrozki. Jak już zaczniemy dokarmiać latające zwierzęta pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu ziaren, aż do poprawy pogody, a także o zachowaniu czystości we wnętrzu karmnika, bo przecież nikt nie lubi jeść i przebywać w brudzie.

    Jakie produkty można wkładać do ptasiej stołówki? Głównie:

    • Słonecznik – jego nasiona, niesolone, które są bogate w tłuszcze dostarczając tym samym dobrej energii. Idealny dla, np. sikor, wróbli, kowalików.
    • Białe proso, które zawiera wysoką zawartość białka, szczególnie dla gołębi.
    • Ciastka łojowe
    • Słonina, którą regularnie trzeba wymieniać. Dla takich ptaków jak kowaliki, dzięcioły.
    • Orzechy – lubiane niemal przez wszystkie ptaki.

    Poza pokarmem sypkim, ptakom należy zapewnić także źródło czystej i świeżej wody. Ptaki potrzebują jej nie tylko do picia, ale także do mycia. Dobrym sposobem na zapewnienie im wody jest mała fontanna w ogrodzie.

    Jakich produktów nie dawać ptakom? Przede wszystkim takich, które są przeznaczone dla ludzi, a więc:

    • Chleb – przyjęło się, że czerstwy chleb często kładło się na parapecie, by ptaki miały pożywienie, jednak to nie jest dla ptaków nic dobrego. Chleb nie ma dla nich żadnych wartości odżywczych, a spleśniały im szkodzi.
    • Resztki ze stołu – są niezdrowe i niebezpieczne dla ptaków, a większość z nich tylko przyciągnie nieproszonych szkodników, tj. szczury czy myszy.
    • Wszystkie produkty solone (solona słonina czy orzeszki).
    • Gotowane produkty, które pęcznieją (kasza pęczak).
    • Stare produkty mięsne.

    Jak dbać o karmniki?

    Chcąc aby ptaki odwiedzały nas regularnie, musimy równie regularnie dbać o ich sezonowy zimowy dom. Co należy robić, aby latający przyjaciele do nas wracali? Przede wszystkim:

    • Czyścić karmnik co jakiś czas z pozostałości pokarmu i brudu zostawionego przez ptaki. Upewnij się, że wszystkie zanieczyszczenia są usunięte przed ponownym użytkowaniem. Czysty karmnik przyciągnie więcej ptaków, sprawi, że te same gatunki będą wciąż wracać, a dodatkowo zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób, które ptaki mogą przenosić.
    • Kiedy karmnik jest już czysty uzupełnij także pokarm – głównie gdy mocniej przymrozi. W tym czasie ptaki potrzebują więcej energii by utrzymać temperaturę ciała.
    • Zapewnij czystą wodę – jest to równie ważny zasób potrzebny do prawidłowego funkcjonowania latających zwierząt. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, a woda może zamarznąć skorzystaj z podgrzewaczy wody – istnieje wiele różnych opcji, które zatrzymują ciepło.

    Budować samemu czy kupić gotowy domek na karmę dla ptaków?

    Konstrukcja domku dla ptaków nie jest zbyt skomplikowana, więc można się zdecydować zrobić go samemu, a przy tym mieć wielką frajdę ze wspólnie spędzonego czasu z dziećmi. Dla nich będzie to ekscytujące wydarzenie – zbudować stołówkę dla ptaków, potem o nią dbać i regularnie nosić ziarenka. Nauczy to ich także odpowiedzialności i dbania o zwierzęta. Karmniki z reguły buduje się z drewna, by zapewnić latającym zwierzętom jak najlepsze i bezpieczne schronienie w czasie zimy. Drewno to nie tylko wysokiej jakości materiał, ale także elegancki wygląd, który wpisze się w każde ogrodowe otoczenie. Wystarczy kilka listew, podstawowe narzędzia i gotowe. Należy też pamiętać o jego zabezpieczeniu w postaci pomalowania go impregnatem, by wytrzymał kilka sezonów dokarmiania. Możesz także wykazać się inwencją twórczą i pomalować go na ulubiony kolor. Jeśli jednak pomysł na dokarmianie ptaków przyszedł nagle, w środku mroźniej zimy i nie ma czasu na jego tworzenie, w naszym sklepie kupisz gotowy drewniany karmnik do powieszenia lub postawienia w swoim ogrodzie. Oto porównanie najpopularniejszych modeli:

    Model

    Wymiary

    Zdjęcie

    Cechy

    Kolor

    Drewno

    Karmnik dla ptaków BOGATKA

    40x38x38 cm

    - Wykonany na wzór małego domku.

    - Dostęp do karmnika od 4 stron.

    - Gotowy do zawieszenia lub postawienia.

    Do wyboru

    9 kolorów

    Iglaste

    Karmnik dla ptaków SZCZYGIEŁ

    35,5x43x28 cm

     

    - Masywny karmnik o sześciokątnej podstawie. Posiada rozbudowane piętro z funkcją lęgową.

    - Gotowy do zawieszenia lub postawienia.

    Do wyboru

    9 kolorów

    Iglaste

    Karmnik dla ptaków GIL

    31x34x30 cm

     

    - Karmnik z solidnym dwuspadowym dachem.

    - Gotowy do zawieszenia lub postawienia.

    Do wyboru

    9 kolorów

    Iglaste

    Karmnik dla ptaków SÓJKA

    47,5x49,5x45 cm

     

    - Masywny karmnik o sześciokątnej podstawie. Posiada rozbudowane piętro z funkcją lęgową.

    - Gotowy do zawieszenia lub postawienia.

    Do wyboru

    9 kolorów

    Iglaste

    Karmnik dla ptaków CZAJKA

     

     

     

     

     

     

     

    44x49,5x43 cm

     

     

     

     

     

     

     

     

    - Masywny karmnik o sześciokątnej podstawie

    - Dostęp do karmnika od 6 stron.

    - Zdejmowana góra

    - Gotowy do zawieszenia lub postawienia.

     

    Do wyboru

    9 kolorów

     

     

     

     

     

     

     

     

    Iglaste

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Karmnik dla ptaków RUDZIK

     

    46x38x44,2cm

    - Sześciokątny karmnik z miejscem lęgowym – posiada otwór w dachu, gdzie ptaki mogą znaleźć schronienie.

    - Gotowy do zawieszenia lub postawienia.

     

    Do wyboru

    9 kolorów

     

    Iglaste

     

     

     

     

     

    Jak łatwo zauważyć karmniki dla ptaków to nie tylko miejsce pożywienia dla nich, ale niektóre z nich posiadają także budkę lęgowską. Wybór kolorów jest rozmaity, więc każdy znajdzie coś dla siebie i bez problemu wkomponuje karmnik w swoją ogrodową przestrzeń. Wszystkie dostępne modele są zaimpregnowane, co zapewnia im trwałość, odporność i możliwość dłuższej eksploatacji. Do każdego z karmników możesz także przymocować poidełko dla zwierząt. Ponadto domki dla ptaków możesz przymocować na stojaki przeznaczone specjalnie pod karmniki.

    Zadbaj o latające zwierzęta z funkcjonalnymi karmnikami dla ptaków

    Dokarmianie ptaków powinno odbywać się tylko w okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera, a ziemia i drzewa obsypane są białym puchem. W tym czasie ptaki potrzebują więcej energii. Dokarmianie ich całym rokiem jest niekonieczne, a wręcz i szkodliwe dla nich. W okresie wylęgania i wychowywania młodych ptaki skupiają się na jedzeniu owadów oraz uczenia swoich dzieci by same, naturalnie zdobywały dla siebie pożywienie. Dlatego w tym czasie zrezygnuj z karmienia i wróć do niego znowu zimą. Pamiętaj o bezpieczeństwie latających przyjaciół i skrupulatnie przemyśl miejsce umieszczenia karmnika dla ptaków – z dala od drapieżników, kotów, przeszklonych okien, ale także od wszelkich możliwych zanieczyszczeń chemicznych. Są one szkodliwe dla dzikich ptaków oraz eliminują ich pożywienie jakim są owady. Jeśli już zdecydowałeś się na postawienie domku dla ptaków bądź też cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach, a już niedługo będziesz cieszył oko przybywającymi ptakami. One potrzebują czasu by znaleźć karmnik, ale gdy wieść o nowej przestrzeni rozniesie się wśród ptasiej rodziny, zaczną przybywać gromadami.

    Powiązane posty

    Share this content

    close

    Lista życzeń