Drewniane kuchnie dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Top modele
Published : 21. grudnia 2024 r.
Dziecięca kuchnia z drewna - nauka przez zabawę i naśladowanie
Wielki, nieznany jeszcze, świat dzieci odkrywają poprzez zabawę i naśladowanie zachowań dorosłych. Dostają wiele pytań o to kim chciałyby zostać w przyszłości. Wtedy przychodzi czas myślenia i marzeń. Czy chce zostać majsterkowiczem, lekarzem, nauczycielem, a może kucharzem? Pomóż dziecku w spełnianiu jego marzeń i zafunduj jedną z wielu zabawek, dzięki którym będą mogły choć na chwilę poczuć się jak dorosły i sprawdzić, czy dana specjalizacja mu się podoba. A może rozwinie się na tyle, że dziecięce marzenia staną się rzeczywistością?
Naśladowanie dorosłych to głównie zabawa w dom oraz gotowanie. Bo przecież wspólne pichcenie w kuchni to najlepsza atrakcja każdego dnia. Co więcej gotowanie może przerodzić się w wielką pasję. A pasje u dzieci należy pielęgnować – początkowo za pomocą zabawek, najlepiej drewnianych. Dlatego też drewniane kuchnie dla dzieci to idealny wybór prezentu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia lub inne okazje, by dać dziecku jeszcze więcej radości i by mogło razem z Wami przygotowywać posiłki. Kuchnie dziecięce zapewnią dzieciom godziny udanej zabawy. Wyglądają bardzo realistycznie, charakteryzują się oryginalnym designem, wiele z nich wyposażone jest w dodatkowe akcesoria. To wszystko sprawi, że maluchy bawiąc się kuchnią z drewna poczują się jakby same prowadziły dom i przygotowywały posiłki w domowej kuchni. Dzięki kuchni do zabawy wykonanej z drewna dziecko będzie mogło poczuć się jak szef najlepszej polskiej restauracji. Zabawka ta idealnie sprawdzi się zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców, bo przecież to głównie mężczyźni są najlepszymi szefami kuchni, a taki początek to idealne urealnienie marzeń małych dzieci. Prezent w postaci drewnianej kuchni to także inwestycja na długie lata ze względu na mocną konstrukcję wykonania i trwałość.
Zanim jednak zdecydujemy się wybór tej odpowiedniej kuchenki dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Wszystkie wskazówki i ciekawostki znajdziecie w tym artkule.
- Bezpieczeństwo – jak sprawdzić czy zabawki spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest odpowiednia dla dzieci?
- Kolorowe drewniane kuchnie dla dzieci – czy farby, którymi są malowane, nie są toksyczne?
- Wielkość, akcesoria i dodatki – funkcjonalność drewnianej kuchni
- Edukacyjne wartości kuchni dla dzieci – czego dzieci uczą się poprzez zabawę w kucharza?
- Zalety drewnianych kuchni dla dzieci
- Porównanie najpopularniejszych modeli dziecięcych kuchenek
- Od kiedy drewniane kuchnie dla dzieci i czy warto w nią zainwestować?
Bezpieczeństwo – jak sprawdzić czy drewniana kuchnia spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest odpowiednia dla dzieci?
Dużo pytań pojawia się podczas poszukiwań zabawek dla dzieci pod względem bezpieczeństwa. Czy są one przebadane pod konkretne normy? Czy nie ma ostrych krawędzi? Czy moje dziecko może spokojnie się bawić drewnianą kuchnią i nic jej się nie stanie? I wiele więcej. I słusznie, zadawajmy sobie takie pytania, ponieważ bezpieczeństwo naszych dzieci podczas zabawy jest najważniejsze. I warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić kilka istotnych kwestii pod tym względem. Przede wszystkim:
- Drewniane kuchnie dla dzieci powinny spełniać normy bezpieczeństwa EN71 zawarte w dyrektywie zabawkowej (2009/48/WE). Dyrektywa ta reguluje zasady wprowadzania zabawek na rynek europejski i ustala przepisy, do jakich powinni stosować się producenci zabawek. Każda zabawka w zależności od rodzaju jest badana pod kątem konkretnych norm.
- Na opakowaniu kuchni powinien znajdować się znak CE, informujący, że zabawka przeszła wszelkie testy i dziecko może się nią bezpiecznie bawić. Tutaj jednak należy uważać! Ponieważ znak CE nierzadko jest zastępowany innym, bardzo podobnym znakiem – China Export. Różnica na poniższej grafice. Różnica na pierwszy rzut nie wielka, ale ma wielkie znaczenie. Nieprawidłowy znać wzbudza zaufanie osoby kupującej, jednak nie należy wybierać takiej zabawki, jeśli chcemy dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci.
Pierwszy znak - CE jest prawidłowy. Zabawki ze znakiem CE takim jak ukazany po prawej stronie nie powinny być kupowane.
- Oznaczenie minimalnego wieku dziecka: dzięki temu mamy orientacyjny ogląd na to od którego roku życia możemy dać daną zabawkę dziecku.
- Ważne są także oznaczenia o istniejących zagrożeniach (np. małe elementy, które mogą odpaść) oraz dane producenta na opakowaniu.
- Brak ostrych krawędzi – jest to bardzo ważne, by dziecko mogło się swobodnie bawić i nie było ryzyka zranienia się. Drewno musi być gładkie i bezpieczne.
- Nie zapominajmy jednak o tym, że poza dopasowaniem zabawki do zainteresowań dziecka, dokonać świadomego wyboru kierując bezpiecznym korzystaniem z zabawek.
Kolorowe drewniane kuchnie dla dzieci – czy farby, którymi są malowane, nie są toksyczne?
Nie, nie są. Pod warunkiem, że na opakowaniu znajduje się wyżej wspomniany znak CE. Znak tek zapewnia nas, że farba, która jest wykorzystywana na malowania drewnianych kuchni dla dzieci została przebadana i jest w pełni bezpieczna dla dzieci. Co to znaczy bezpieczna i nietoksyczna farba? To taka farba, po której pomalowana powierzchnia się nie ściera, nie zostawia śladów i się nie roluje. Najprościej pomalowany kolor na danej powierzchni powinien zostać na niej bez naruszeń przez cały okres użytkowania. Farby wykorzystywane do zabawek dla dzieci muszą być przebadane pod kątem stężenia ilości niebezpiecznych substancji.
Wielkość, akcesoria i dodatki – funkcjonalność drewnianej kuchni
Dziecięce kuchnie z drewna mają różnorakie rozmiary. Większość jednak waha się w granicach wysokości nawet 100cm i szerokości 70cm. Zanim zdecydujemy się na zakup takiej kuchni przed zakupem sprawdźmy miejsce w pokoju dziecka – czy jest go wystarczająco dużo, aby zmieścić wybrany model kuchenki. Ponadto zabawka ta powinna być dostosowana także do wzrostu i wieku dziecka, tak by mogło bez problemu dosięgnąć każdego elementu. Wysokość blatu jest tu równie ważna, by maluch mógł swobodnie bawić się w gotowanie i przygotowywanie posiłków.
Ergonomiczne dodatki, w postaci uchwytów, wyprofilowanych otworów do drzwiczek czy szuflad mają też znaczenie. Dobrze wyprodukowane ułatwią dziecku korzystanie z kuchni oraz pozwolą na rozwijanie umiejętności motorycznych.
Kolejną ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na akcesoria i dodatki dostępne w danym modelu kuchni. Zdarza się, że nie mają one w sobie nic dodatkowego, tylko kuchnia występuje samodzielnie. Wtedy we własnym zakresie musimy poszukać do niej naczynia, zabawkowe jedzenie czy sztućce. Takich akcesoriów jest dużo do dokupienia. Wiele jednak zestawów kuchennych dla najmłodszych sprzedawanych jest w zestawie z garnkami i przyrządami do gotowania. Wystarczy wtedy dokupić już tylko dodatkowe akcesoria, zabawkowe jedzenie, by zabawa była bardziej udana, a dziecko spędziło w swojej kuchni długie godziny udanej zabawy. Im więcej dodatków tym lepiej, dlatego już przy zakupie sprawdź skład akcesoriów i od razu dokup dodatkowe zestawy jedzenia i przyrządów kuchennych 😊
Dodatkowym atutem wielu kuchenek są dodatkowe funkcje, tj. wydawanie dźwięków w płycie kuchennej czy mikrofali. Niektóre z nich mają lodówki z funkcją wyrzucania kostek lodu, inne tablice na lodówce. Możliwości jest wiele, dlatego przed wyborem tej ostatecznej warto zwrócić uwagę także na te dodatkowe funkcje. Pamiętaj, że im bardziej realistyczna i funkcjonalna kuchnia – czyli taka, która posiada płytę kuchenną z palnikami, piekarnik, zlew, szafki, lodówkę, mikrofalę – tym większą frajdę z zabawy sprawisz dzieciom. Dla dziecka liczy się właśnie wszystko to, co można zrobić przy kuchni – włączyć dźwięk, otworzyć drzwiczki, wyjąć miskę, uzupełnić lodówkę, szafki.
Ostatnim ważnym elementem jest także wygląd kuchni. Kolory, detale – które mają duże znaczenie dla maluchów. Urocze detale i dodatki przyciągają uwagę dziecka i pozwalają na dłuższą zabawę. Dobierz zatem taki styl kuchni jaki gust ma Twoje dziecko oraz by pasowała do wnętrza domu, mieszkania czy pokoju dziecka, a zabawa stanie się bardziej interesująca.
Edukacyjne wartości kuchni dla dzieci – czego dzieci uczą się poprzez zabawę przy drewnianej kuchni?
Zabawa drewnianą kuchnia dla dzieci to mnóstwo edukacyjnych wartości jakie dziecko wynosi poprzez zabawę w kucharza, kelnera czy po prostu głowę rodziny. Jest to zabawa, która przynosi same korzyści, więc warto w nią zainwestować, a zabawa jest gwarantowana na długie godziny i nigdy się nie znudzi. A jakość wykonania pozwoli na zabawę przez długie lata. Jakie zatem wartości edukacyjne przynosi zabawa w drewnianej kuchni?
- Poprawiają się zdolności manualne dziecka – dziecko ćwiczy małą motorykę, ćwiczy dłonie i palce. Jest to niezwykle ważna umiejętność, którą musza się nauczyć od początkowych dni życia. Zestaw drewnianych warzyw do krojenia połączonych magnesami lub rzepami uczą właśnie dzieci tej precyzyjności, skupienia i motoryki małej.
- Poprawa kreatywności, rozwój wyobraźni, nauka skupienia i precyzyjności – dziecko podczas zabawy wymyśla co ma gotować, jak to zrobić. Wydziela swoją wyobraźnie w przygotowywaniu potraw i nowych pomysłów na podawanie dań.
- Przygotowanie dziecka do pomocy w obowiązkach domowych – gotowania. W tej sytuacji jest to dobra okazja na wyjaśnienie dziecku, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z korzystania z prawdziwej kuchni – ostre noże, gorące palniki, garnki. Po wyjaśnieniu tych kwestii dziecko będzie bardziej ostrożniejsze w zabawie i zacznie korzystać np. z rękawic ochronnych biorąc zabawkowy garnek w dłonie.
- Nauka sprzątania i oszczędzania – naucz dziecko jak ważne jest oszczędzanie wody i segregowanie śmieci.
- Jeśli kuchnia ma dodatkowe elementy edukacyjne, tj. zegar, mikrofalę z cyframi, piekarnik z napisami – pozwól dziecku na naukę godzin, ile czasu ma się piec dana potrawa czy podgrzewać obiad w mikrofali. To wszystko pozwoli dziecku na rozpoznawanie kształtów, naukę liczenia i wspomoże orientację czasową.
- Wartości poznawcze – dziecko uczy się podstawowych czynności związanych z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków. Ponadto poznaje przyrządy kuchenne i ich zastosowanie oraz składniki spożywcze i to jak można je wykorzystać na różne sposoby.
- Rozwój umiejętności społecznych poprzez wspólna zabawę z rówieśnikami – podział obowiązków, obsługa klienta, gotowanie, podawanie potraw, zarządzanie ludźmi – wszystko to co robi się w prawdziwej restauracji nauczy dziecko sumienności oraz prowadzenia własnej działalności.
Zalety kuchni wykonanych z drewna dla dzieci
Drewniane kuchnie dla dzieci to inwestycja na lata. Ta pełna stylu zabawka ma wiele zalet.
- Tworzone z dbałością o szczegóły, wykonane z najwyższej jakości drewna, które zachwyca ciepłem, trwałością i naturalnym pięknem. To wszystko sprawia, że zabawa jest przyjemna i bezpieczna.
- To niezastąpiona okazja, aby wprowadzić swoje dziecko w świat prawdziwej radości, życia kuchennego.
- Dziecko bawiąc się w zabawkowej kuchni odkryje radość tworzenia, gotowania i wcielenia się w rolę małego szefa kuchni.
- Dzięki interaktywnym elementom, takim jak przyciski ruchu, drzwiczki i półki, Twoje dziecko będzie mogło bawić się na różne sposoby, rozwijając jednocześnie zdolności motoryczne i logikę. Wszystko to pobudza dziecko do rozwoju.
- Prezent, który będzie służył latami: wybierając drewnianą kuchnię, inwestujesz w rozwój i szczęście dziecka na długie lata.
- Trwałość materiału gwarantuje, że ta dziecięca kuchnia z drewna pozostanie ulubionym miejscem zabaw przez wiele sezonów.
- Kuchnie są dostosowane kolorystycznie zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców.
Porównanie najpopularniejszych modeli dziecięcych kuchenek
Decydując się na zakup drewnianej kuchni dla dzieci warto przejrzeć najróżniejsze modele i porównać sobie ich funkcje, dodatki, cenę i wygląd. Poniżej nasze porównanie najpopularniejszych modeli.
Nazwa |
Zdjęcie |
Wymiar |
Akcesoria |
Funkcje |
Cena |
|
Wysokość: 93,5 cm Wysokość do blatu: 57-58,5 cm (w zależności od sposobu włożenia stopek) Szerokość: 70 cm Głębokość: 30 cm |
- garnek z pokrywką, - rondelek, - chochelka, - chochla typu cedzak, - szpatułka, - łyżka do makaronu |
- zlew wyposażonym w pochwyty i baterię, - mikrofala, - płyta , - miejsc do zawieszenia akcesoriów, - półki, - boczny wieszak, - na froncie piekarnik z wyświetlaczem |
279 zł |
|
|
Wysokość: 105,5 cm Szerokość: 88 cm Głębokość: 30 cm |
- garnek z pokrywką, - rondelek, - chochelka, - chochla typu cedzak, - szpatułka, - łyżka do makaronu - dwa kubki, - deska do krojenia, - drewniany nóż, - drewniana obieraczka, - warzywa: marchewka, ogórek, bakłażan, grzyb, - arbuz, - rybka |
- zlew wyposażonym w pochwyty i baterię, - mikrofala, - płyta, - miejsc do zawieszenia akcesoriów, - telefon, - półki, - boczny wieszak - zmywarka, - lodówka |
429 zł |
|
Wysokość całkowita: 93 cm Wysokość do blatu: 50 cm Szerokość: 65 cm Głębokość: 30 cm |
- garnek z pokrywką, - kubek, - kostka, - szpatułka, - trzepaczka, - rękawica, - rondelek |
- piekarnik, - lodówka, - zlew wyposażony w baterię, - nad palnikami okap kuchenny - nalewak z miejscem na kubek |
319 zł |
||
|
Wysokość: 88,3 cm |
brak |
- lodówka z nalewakiem, - telefon, - kuchenka z dwoma palnikami i pokrętłami, - zlew wyposażony w baterię i dwa kurki, - mikrofala z nadrukiem, - półki |
369 zł |
|
|
Wysokość: 103 cm Szerokość: 97 cm Głębokość: 33,5 cm |
- garnek z pokrywką, - rondelek, - chochelka, - chochla typu cedzak, - szpatułka |
- kuchnia ze zlewem wyposażonym w baterię, - mikrofala, - dwa palniki, - miejsc do zawieszenia akcesoriów, - półki, - piekarnik z pokrętłami, - telefon, - boczny wieszak po prawej stronie, - lodówka wyposażona w nalewak – miejsce na kubek |
475.90 zł |
Każda z nich inna, a jednak podobne pod względem funkcji czy posiadanych akcesoriów. Nie mniej wszystkie spełniają te same wcześniej wspomniane funkcje edukacyjne. Rozwijają różne umiejętności dzieci, wyzwalają wyobraźnię i kreatywność, rozwijają zdolności motoryczne, pozwalają na godziny udanej zabawy i wprowadzają magię do domu. To idealny czas na spędzenie go wspólnie z najbliższymi i cieszenie się sobą. Zabawa w kuchnię to możliwość budowania silnych więzi rodzinnych i rówieśniczych i tworzenia niezapomnianych chwil pełnych uśmiechu.
- Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości drewna.
- Przebadane pod kątem bezpieczeństwa za zgodność z normami EN71.
- Są pozbawione ostrych krawędzi.
- Łatwe w złożeniu.
- Pomalowane nieszkodliwymi na dzieci farbami.
- Przeznaczone dla dzieci od 3 lat.
- Każda z nich jest produkowana z najwyższą starannością o detale, by na jak najdłużej przykuć uwagę dzieci.
Od kiedy drewniane kuchnie dla dzieci i czy warto w nią zainwestować?
Drewniane kuchnie dla dzieci to inwestycja na lata. Dzieci lubią bawić się kuchnią w różnym wieku. Najlepiej jednak zainwestować w nią, kiedy dziecko jest w przedziale 2-5 lat. Są to najbardziej odpowiednie lata na korzystanie z kuchni. Jest to bardzo ważny okres ich rozwoju, więc zabawka im w tym pomaga. Z doświadczenia wiemy, że i młodsze dzieci interesują się już kuchnią i bawią się nią nawet w wieku 6 lat i wyżej. Ta zabawa nigdy się nie znudzi! Gwarantujemy, że będzie to najlepsza inwestycja i udany prezent na każdą okazję.
Wybierając konkretny model kuchni z drewna dla dzieci spójrzmy przede wszystkim na to z jakiego materiału jest wykonana, czy ma w zestawie akcesoria kuchenne oraz na wielkość i wygląd. Kuchnia ma sprawiać radość, a im więcej akcesoriów tym zabawa jest lepsza! Bawiąc się w gotowanie dzieci rozwijają w sobie mnóstwo umiejętności, głównie wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne, poznawanie kształtów, liczb, kolorów i wiele więcej. Wybierając zabawki wykonane z drewna zapewniasz dzieciom bezpieczeństwo i gwarancję nietoksyczności. Drewniane kuchnie dla najmłodszych są przyjazne dla środowiska. Dodatkowo drewniane zabawki z reguły nie potrzebują baterii, więc bawić można się od razu i nie trzeba pamiętać o ciągłej wymianie baterii.